| anonim_4396 a întrebat:

Care este cea mai buna masina pentru incepatori?

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Orice harb pe benzina, cu cat mai putine dotari care sa usureze condusul.
Exemple ar fi: Astra F 1.4 - 1.6, Vectra 1.6 - 1.8 - 2.0, Dacia Solenza sau SuperNova 1.4, si alte harburi de genul. Sunt cazane pe cale de disparitie, dar pentru un incepator sunt perfecte: au performante ok, tin pasul cu traficul, au piesele ieftine, manopera la fel de ieftina, iar daca mai dai o 'serva' cuiva in trafic, dai asigurarea, iar dauna ta ramane minima, atat timp cat pentru un rablament din ala gasesti piese chiar si la remat.
Evita masinile exagerat de mici (Matiz, Corsa, Polo s.a.m.d.), masinile cu transmisie automata (daca nu inveti acum sa umbli cu un ambreaj, atunci cand?) si cele diesel.
Nu trebuie sa-ti iei Dacie 1300/1310 care sa te lase in drum, ca sa inveti soferie. Cojile mentionate mai sus te invata la fel de bine, si mergi linistit, n-ai grija starii tehnice, ca la Dacie.

| stlucian a răspuns:

Una imprumutata big grin

| Narcis2007 a răspuns:

Orice dacie

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Pentru care ai bani!

| AndreiGabi a răspuns:

Intrasem aici sa dau aceleasi raspunsuri laughing.

| Λndrei a răspuns:

Dacia 1310.
Ești "BOSS" pe aia, ești boss pe toate.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Λndrei):

Exact. Cine invata sa conduca asa ceva stie sa mearga cu absolut orice masina din lumea asta.

| Vektor a răspuns:

Eram sigur ca toti o sa spuna de Dacia 1300.
aia e o masina pentru viitori mecanici, daca vrei sa faci scaola de mecanica ia-ti o Dacie 1300, pentru un incepator recomand orice masina care sa nu fie foarte lunga si echipata cu cutie automata. de ce automata? pentru ca astfel ai bagat maneta schimbatorului in D (Drive) ai ochii si atentia pe sosea si drum bun.

| Florian20405 a răspuns:

Pe orice masina vei putea sa inveti, insa una potrivita si ieftina ar fi Matiz, una un pic mai scumpa dar care cu adevarat vei avea parte de comfort este opel corsa (ai consum redu la diesel 1.3 cdti).
Deci in concluzie cea mai buna masina a incepatorilor si a fetelor este opel corsa! big grin

| fdfddfdsdsghmmjnjjjhsdsfd a răspuns:

Mazda 3, chrysler 300c, chevrolet impala, scion xb, proton savvy, perodua (orice model mai putin dube), Nissan altima, subaru impreza