| anonimusszkkkhhf a întrebat:

Care este diferenta dintre ‘drum expres’ (120 km/h) si un ‘drum national european’ (100 km/h). Sunt la fel ca autostrazile?
Am inteles ca drumurile national europene sunt clasificate pe 2 clase - 1 si 2, care prima ca exemplu "E60" iar a doua e formata din 3 cifre "E578" care e difrenta dintre cele doua? Prima clasa e facuta ca sa treci prin orasele mai mari si celalata pentru orasele mai mici?
Si ca incepator trebuie sa reducem viteza automat chiar daca nu exista vreun indicator? adica d. expres (120 il reducem la 100 km/h)

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Drumul expres are aceleasi caracteristici ca autostrada doar ca nu are banda de urgenta,

drumul european e un drum chiar si cu 1 banda pe sens fara delimitatoare de sens