| createdin1987 a întrebat:

Cateodata geamul de la conducator al mazdei 323F ba din 1998 1.5 16v (model usa fara rama) se opreste in mers. Doar se deschide atunci cand bat in cant sus al geamului sau il imping in jos cu forta.Am desfacut portiera, totul este lubrificat, liber si lejer.Am observat ca asta se intampla pe timp de ploaie si umezeala.Ce poate fi?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"e deschide atunci cand bat in cant sus al geamului sau il imping in jos"

contacte nașpa la colectorul/rotorul motorașului electric. Perii duse sau uzate

| relian a răspuns:

Macaraua aia e dusa,trebuie schimbata,deci nu-i de la motor,de aera de la ala nu mai functiona deloc.
La unele masini este f usor,se schimba doara acele palstice,la altele e cu totu,mecanismul ala cu sufe si cadru.
Deci trebuie alta macara noua.
Asa e totul este lubrefiat,dar partea aia mecanica este uzata, cand motoru da de greu se opreste, asa este facut, altfel si cand ar functiona normal si geamul ar ajunge sus sau jos, ala ar tot trage pana lar rupe.
Deci acel motoras functioneaza pe baza asta, asa cred.Nu am vazut motorase de alea arse, mereu cand e problema la geamuri macaraua e de vina.
Nu te complica cu una folosita, ia noua.Is unele macarale usor de schimbat, altele is nituite, este nevoie sa se dea niturile jos, deci ai nevoie de ceva scule bormasina burghie, etc.

Cum am zis depinde ce masiona este cum au facut-o aia.Chair la acelasi brand de masina is diferite in fctie de ce model este.
Am vazut la audi macara la care schimbai doara ceva plastice, dar tot la audi alt model, trebuie sa schimbi toata macaraua.

Am dat doatra un exemplu sa intelegi mai bine.Deci comanda alta macara, vezi trebuie sa stii anul masinii, modelul, care usa, apoi cand ai piesa desfaci si pui macara noua.
Bafta

| createdin1987 explică:

Am lubrificat mai bine, temporar cu WD40 multifunctional.Se deschide si inchide dar tot din cand in cand se blocheaza, dar mai rar, foarte rar.