| IvanAlexx1998 a întrebat:

Azi cand am vrut sa aprind pc nu pornea. L-am desfacut, i-am scos sursa sa o verific si cand ii faceam scurt la firul verde cu negru, ventilatorul se invartea timp de o secunda si se oprea. Nu am observat novio pieza arsa sau vreun condensator umflat in sursa. Cateodata ventiltorul se invartea chiar si 10s. Acum de fiecare data cand il alimentes primeste curent dar se opreste imediat. Ce sa ii fac?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Citesc aici pareri de "specialisti", care habar n-au cum functioneaza o sursa buna. La tine functioneaza PROTECTIA de scurtcircuit.

Cand se alimenteaza o sursa, la iesire apar pentru un scurt moment tensiunile de iesire, inclusiv ceea de 12V care alimenteaza ventilatorul, dupa care sursa se opreste si va porni doar prin comanda exterioara (primita prin placa de baza). Nu la toate sursele porneste ventilatorul pentru un scurt timp, acesta depinzand de schema electrica.

Daca curentul consumat pe careva iesire este prea mare (scurtcircuit), imediat intra in functiune PROTECTIA.
De asemenea, daca careva tensiune de iesire este prea mare, acest sistem de protectie blocheaza sursa.
Daca aceasta protectie nu functioneaza, atunci calculatorul se poate arde, dar si sursa, fiind si pericol de incendiu.

Unele surse au protectie cu memorie: tin blocata sursa pana ce nu se intrerupe alimentarea (220V) si doar dupa re-alimentare functioneaza din nou, daca problema s-a rezolvat, altfel protectia intrand iarasi in functiune.

1. Dezleaga toate cablurile de alimentare si de date de la discuri si incearca alimentarea din nou. Daca porneste, poti identifica cel defect prin elimenare.
2. Scoate placa video si incearca din nou. Daca-si revine alimentarea si nu se opreste, atunci problema este acolo. Daca nu porneste cu placa bagata inapoi, atunci placa este defecta.
3. Scoti si memoriile RAM si verifici ca la (2).
4. Daca ai placi de extensie, procedezi cu ele ca la (2).

La urma, iti raman 2 alternative: sursa sau placa de baza. Sursa se poate lua dintr-un alt PC functional sau unul verificat in alt PC. Cu placa de baza poate fi mai dureroasa situatia, dar e bine sa mergi intai la un service cuPC-ul.

Succes!

| IvanAlexx1998 explică (pentru Bula):

Cred ca problema a fost la lipituri. Am vazut niste lipituri foarte mari care cred ca atingeau de tabla sursei. Le-am relipit si acum totul e ok. Mersi de rapsuns!

| anonimg a răspuns (pentru Bula):

E foarte bun raspunsul tau, si este bine de stiut; chiar nu stiam de acea protectie de scurt circuit.
Dar cu toate acestea, eu nu as sfatui un utilizator casnic sa testeze o sursa acasa, ci sa duca unitatea la service.
Astfel ai ajuns si tu la concluzia pe care am dat-o si care ai votat-o nefolositoare si neinteligenta (si cred ca daca mai existau voturi negative de votat le-ai fi votat si pe acelea) happy : "D-asta s-au si inventat aparatele de măsură. Dacă nu ai unul acasă, atunci du-l la cineva care are; vreau să spun la reparat."

| Bula a răspuns (pentru IvanAlexx1998):

Pune si o folie mai groasa de plastic (sau macar un carton) intre lipituri si carcasa de tabla, sa nu se mai poate atinge!
Din fabrica, majoritatea aparatelor serioase au o asemenea protectie.

| Bula a răspuns (pentru anonimg):

Cu aparat de masura n-ai ce face (ca user de casa) la un asemenea defect.
Am votat negativ pentru "sa cumperi altă sursă care să aibă 550V" - adica un DUBLOR DE TENSIUNE?!?
:O

| anonimg a răspuns (pentru Bula):

1. Cele noi sunt mai stabile.
2. O sursa mentionata cu 80 PLUS consuma curent mai putin: http://www.emag.ro/......DFV2CMBBM/
http://www.pcmhz.com/......ea-80-plus
3. O sursa noua este mai silentioasa.

| Bula a răspuns (pentru anonimg):

Tu ai masurat vreodata o sursa? Ai vizualizat pe osciloscop?
Stiai ca, si cea mai slaba sursa in comutatie are randamentul mai mare de 90%?
E folosesc surse de comutatie cu vechime de peste 10 ani, functioneaza perfect, in parametrii dati de fabricant. Si sunt extrem de stabile si silentioase.

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

D-asta s-au si inventat aparatele de măsură. Dacă nu ai unul acasă, atunci du-l la cineva care are; vreau să spun la reparat. Sau cel mai bine sa cumperi altă sursă care să aibă 550V. Căci atunci când vei cumpara un nou pc din piese, nu vei mai da banii si pe sursă. Iar o sursă nouă este mai silențioasă si consuma si curent electric mai puțin.

Nu e neparată nevoie să se umfle condensatorii ca acestia sa nu mai funcționeze.

| tehno125482 a răspuns:

S-a stricat sursa pc!
du-te si ia una noua!
o instalezi si gata!

| Mandache5 a răspuns:

Necesita reparatie, ori cumpara alt PC