| nukeyly a întrebat:

Ce modele de masini au senzori ce pot afisa scaderea de presiune in pneuri?
Cum functioneaza mai exact acesti senzori?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intrebarea este:
"Cum functioneaza mai exact acesti senzori? "

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred că și Loganurile au acum acești senzori.

| relian a răspuns:

TPMS in engleza Tire Pressure Monitoring Senssor este un sistem care arata la bord ca o roata sau mai multe ar fi cu mai putin aer in ele.Is 2 sisteme de a stea, cel putin asa erau cand stiam eu laughing

1- Indirect,se foloseste asa cum spune cineva pe aici,de sensorul de miscare de la roata,ala de abs, computerul sesiseaza cate rotatii face fiecare roata, primind informatii de la acei sensoriDaca o roata are mai putin aer in ea atunci ea se micsoreaza in diametru, micsorinduse, face mai multe rotatii decat cealalta roata, computerul masinii sesiseaza asta si iti arata la bord ca o roata ar avea aer mai putin, de fapt computerul arata ca roata este mai mica decat cealanta.Pe asta se bazeaza sistemul asta, de aia i se spune indirect, pentru ca nu masoara direct presiunea din roata.

2-Direct,in fiecare roata se afla cate un sensor,este de fapt un sensor cu tot cu valva,acolo se monteaza in interiorul cauciucului,iar acel sensor masoara direct presiunea,apoi o transmite catre computer wireless,sensorul are o bobina ca si la cipu din cheia masinii,deci nu este nevoie de curent electric,is ceva bobine f fine care prea din aer tensiunea elctrostatica,bla bla dar nu asta ne intereseaza,deci acest sensor transmite semnale la computerul masini,ala receptioneaza si spune exact ce roata,ce presiune,fctiue si de masina,de ce soft are acea masina.
La unele nu spune ce roata,la altele spune exact,arata si grafica, cum am zis depinde de masina.

Ce modele de masini au asa ceva? Au modelele la care s-a pus asa ceva, ori care au softul facut pentru asa ceva.
Nu stiu daca e ceva obligatoriu, ma refer daca este fabrica obligata sa puna, dar la masinile noi se pare ca devenit o chestie normala, adica sa aiba fiecare masina.

| Holiday a răspuns:

Toate masinile noi vandute in UE au senzori de monitorizare a presiunii in anvelope. Ei pur si simplu monitorizeaza presiunea in fiecare anvelopa si o poti vedea in afisajul din bord (in general nu pe afisajul principal). Cand scade la vreo roata sub presiunea minima recomandata de producatorul autoturismului respectiv, esti avertizat. Ti se indica despre ce roata e vorba si ce presiune are.

| VoidEternal a răspuns:

E o directivă a uniunii europene prin care sunt obligatorii pe mașinile noi de vreo 4 ani încoace parca.

Sunt 2 tipuri de senzori, cei care îți spun presiunea pe fiecare roata, îi recunoști ușor după valva specifica și cei care se folosesc de senzorul de abs pentru a determina dacă ai o anvelopa cu presiunea mai mica. Compara câte rotații are o roata, in raport cu cealaltă de pe aceeași punte. Daca sunt diferențe peste un anumit punct atunci ți se aprinde martorul in bord.