| bogdiy a întrebat:

Ce modele de masini cu consum sub 4% stiti?

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Consum de 4% nu scoti decat extraurban, cu anumite masini, si nici ala nu e garantat.
Cam astea ar fi masinile cu astfel de potential:
-Dacia Logan/Renault Clio/Megane 1.5 dCI
-Dacia Logan 1.2 16V (rareori, dar e posibil)
-Golf 2 1.6 D/TD/TDI.
Lista poate continua, insa alea sunt masinile la care am vazut cu ochii mei astfel de consumuri, cum ziceam doar extraurban. La Golf 2 am vazut consum de 3.4% prin oras, insa ala nu-i consum urban, ca l-a scos duminica, pe strazile goale, fara semafoare, abia atinse pedalele de acceleratie si frana.
In rest, un consum normal la orice masina echilibrata (raportul motor/caroserie) e de 5-6% extraurban, indiferent ca e diesel sau pe benzina, si de 6% urban pentru dieseluri, 8-9 sau chiar 10% urban la benzinare.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

In oras nu exista masini sa consume sub 5%, indiferent cat de buburuze ar fi si ce motor ar avea. Nici pe sosea nu exista masina sa ia sub 4%... Poate doar in conditii speciale.

| CosminALX a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Aixam consuma 3% happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru CosminALX):

Aia nu e masina... E un fel de trotineta.

| CosminALX a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

E pe dracu trotineta... Are 4 roti nu 2 http://www.plusmoto.com/......-maverick4

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru CosminALX):

Si carutu de la hipermarket are 4 roti, asta nu-l face masina laughing La fel si ATV-ul...

| CosminALX a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Daca tu poti sa compari un carut de la hipermarket sau un atv cu o masina esti bun. Se poate da de permis b1 la ani si poti sa conduci aixam (este considerata masina).

| Florian20405 a răspuns:

Audi A2 1.4 TDI
Audi A3 1.6 TDI
Seat Ibiza 1.4 TDI 75, 80CP
Seat Arosa 1.2 TDI 3L
Seat Leon 1.6 TDI 105CP
Seat Toledo 1.6 TDI 105 CP
Skoda Fabia 1.4 TDI
Skoda Fabia 1.2 TDI 75 CP
Skoda Fabia 1.6 TDI 90 105CP
Skoda Fabia 1. 9sdi 68CP
Skoda Octavia 1. 6TDI 105CP
Vw Lupo 1.2 TDI 3L
Vw Lupo 1.4 TDI 75CP
Vw Polo 1.4 TDI 75CP
Vw Polo 1.6 TDI 75, 90, 105CP
Vw Polo 1.2 TDI
Vw Polo 1. 9sdi
Vw Golf 1.6 TDI 105 cp
Vw Passat 1.6 TDI
Smart 0. 8cdi
dacia logan 1. 5dci 65cp etc
Bafta!

| suntserios a răspuns (pentru Florian20405):

Poate vreo 2-3 masini din alea scot consum sub 4 in conditii speciale

| Florian20405 a răspuns (pentru suntserios):

Iti garantez ca toate de acolo scot consumu de 3.9 4.0%
Mai ales 1.6 TDI, personal la 90-100 am scos 3.6%