| ChuckNorriss a întrebat:

Ce parere aveti despre FirstBike Energic? http://www.firstbike.ro/ViewMoto.aspx?d=1&c1=1&c2=9&p=en ergic--57p455

Răspuns Câştigător
| rossi46 a răspuns:

Am avut ocazia sa "testez" una si sincer sa fiu am fost chiar uimit. Sa nu ne imbatam cu apa rece, tot "chinezarie" ramane dar una mult mai buna decat restul scuterelor de genul asta. Ce am remarcat din start a fost cuplul motorului care isi fate simtita prezenta la plecarea de pe loc (nu te gandi ca se compara cu motocicleta insa e mult mai bun decat celelalte scutere First Bike, care iti dau impresia ca o sa te urnesti doar cand ti-o bate vantul din spate). Cel care mi-a dat Energicul sa-i spun ce parere am despre el, era putin nemultumit de marimea rotilor si de faptul ca s-a indepartat de forma scuterului obisnuit. Eu as spune ca asta e un plus pentru ca iti ofera o mai buna stabilitate si manevrabilitate. Mai e si problema banilor. Cu banii astia iti poti achizitiona o "batrana doamna" care sa ingroape 10 Energicuri d'astea dar probabil tu vrei ceva fara permis. De asemenea trebuie sa iei in calcul si faptul ca are cutie semiautomata si trebuie sa schimbi vitezele. Nu e prea complicat. Trebuie sa actionezi un levier fata-spate pentru a creste sau a scadea treptele.

Ca sa concluzionez, am sa-ti dau cateva plusuri si minusuri:

+ Designul frumos, agresiv. Chiar arata bine.
+ Ciclistica total diferita de cea a unui scuter iti ofera o mai buna pozitie in sa, un control mai bun si o stabilitate sporita.
+ Motorul pare sa aiba destula "viata", chiar si cu doua persoane in sa
+ Multe greseli de conceptie ale chinezilor (furtune care au un traseu anapoda, piese amplasate aiurea, etc.) par a fi cat de cat rezolvate
- O fiabilitate in general recunoscuta ca fiind slaba. Va trebui sa ai grija de ea ca sa aiba si ea grija de buzunarul tau tinand cond de faptul ca piesele nu sunt asa ieftine pe cum le recomanda renumele.
- Rapoartele in cutia de viteze sunt facute cam fara gandire. Parca sunt puse la nimereala. Treapta intai este extrem de scurta si trebuie folosita exclusiv la punerea in miscare apoi schimbata imediat. E tentant sa pleci cu a 2-a dar e posibil sa strici ambreiajul mai repede decat e cazul.
- Materiale plastice si controalele comenzilor slab calitative. Cred ca la o cazatura se vor rupe destule pe ea.

Una peste alta e o alegere mult mai buna decat un scuter din aceeasi categorie de pret. Multa bafta!

7 răspunsuri:
| emoboy a răspuns:

Pai am spune ca e buna dar stim ca o sa ne injuri cand o sa se strice.Noua ar merge cativa km buni(mii), dar la mana a II-a posibil sa fie terminat.Ca toti ceilalti spun sa iei ceva de firma ca sa stii ca nu o sa ai probleme. O iei de noua mergi cateva mii de km si o vinzi, dar la mana a IIa cumperi pe riscul tau!

| Jameson a răspuns:

Deocamdata nici o parere.

| Mariussss14 a răspuns:

Decat sa-mi iau firtbike mai bine imi iau motor made in china sunt cu mult mai bune.

| ChuckNorriss explică (pentru Mariussss14):

FirstBike e made in China

| Mariussss14 a răspuns (pentru ChuckNorriss):

Mai bine iti iei altceva decat scuter firstbike

| Iulian_Baies_1979 a răspuns:

SALUT. si eu stau sa aleg intre acest ENERGIC si o Yamaya TZR DIN 2010 SI NU Stiu CE SA FAC. TREBUIE SA MA HOTARASC PINA IN DATA DE 30.04. 2014. DATI-MI NISTE SFATURI URGENT. TEL: 0758477095

| Cristea_Lucian_1983 a răspuns:

Salutare,este un scuter foarte bun, dinamic si atragator, as avea eu unul de vanzare, are 500km, fabricatie 2011, mai are 1an garantie, nu este zgariat sau cazut! 0766618277, Multumesc!