| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o dorinta, si o vreau sa o am, imi dati o idee ce sa ii zic lui Tata casa imi ia si mie o motoreta la 13 ani.
Uitati motoreta: http://www.firstbike.ro/ViewMoto.aspx?d=1&c1=1&c2=9&p=en ergic--57p455
Tata ar vrea sa mi-o ia dar imi zice mereu ca mi-a fura, si i-am zis ca o pun in garaj la un prieten. Si tata mi-a zis ca nu mi-o ia decat daca iau premiul 1
Dar, nu inteleg, am 3 prieteni, unu de 11 ani si a luat mentiune si ia luat atv de 2000 de euro, si se plimba cu el, si eu la 13 ani, nu imi ia, am luat media in clasa 5 si 6 am luato 8 cu chinuri multe, stateam pana la 2 dimineata sa invat, si nu ma apreciaza. Eu nu vreau sa ma dau mare si tare, dar vreau sa imi fac si eu un club, nu sa bag viteza, ca m-am plimbat cu o motoreta si aveam 50 km si imi era o frica sa merg mai tare. Nu sunt eu copil sa bag viteza. Uitati motoreta care o vreau eu: http://www.firstbike.ro/ViewMoto.aspx?d=1&c1=1&c2=9&p=en ergic--57p455
si sh: http://moto-atv-scutere.anunturi-auto.4tuning.ro/......8 1000.html
Eu am auzit ca noua nu este buna, ca este chinezeasca si mai zis sa iau sh ca este mai buna si mai ieftina.
dati-mi o idee, ce sa ii zic, ce sa ii promit, incerc anul asta sa iau media 9-10. Dar nu o sa stiu daca pot, ca la teste ma innebunesc colegi, imi zic incontinu cat face... dar cat face asta? Tot asa imi zic si ma innebunesc.
Poate la o materie este vina mea, dar nu copiez, nu fac nimic, dar invat, si nu o pot intelege. Este Istoria care sunt cel mai slab la istorie, la restul am 8-9-10, cateodata un 6 sau 7 :D. Deci ce ii zic lui tata ca sa imi ia si mie motoscuter?

2 răspunsuri:
| AlysaAly a răspuns:

Ar trebui sa mai astepti pana vei face macar 16 ani sau 18 pentru ca esti prea mic sa-ti iei motoscuter sau motoreta la varsta ta, acum s-ar putea sa ai probleme cu politia daca te vede fara casaca sau fata acte si mai ales ca esti minor primesti amenda.
parerea mea, mai bine asteapta pana la 16 sau 18 ani cand vei avea si buletin sau pasaport si vei fi destul de mare, pentru ca motoscuterul si restul se cumparacu buletinul iar tu nu ai nici 14 ani ca sa-ti iei, iar prblema ta nu sunt notele este varsta.
Nu iti spun asta cu rautate, dar asa este, tu continua cu note bune la scoala si fal pe attal tau mandru de tine si cand vei trece de 16 ani iti vei lua ce vrei, asta daca nu au probleme financiare.
O ZII BUNA

| bogdi504 a răspuns:

13 ani...Hmmm pai acum depinde de salariu ca motoscutere ai merita chiar 2 (chiar si eu tongue pentru ca am avut media pe anul trecut 9.50).de ex. daca iti dai alocatia timp de cateva luni dupa care iti dai banii de scoala(daca primesti) deoparte si intainte de ziua ta cu cateva zile ii dai banii lui tatal tau si ii spui ce vrei de ziua ta.are dreptate si AlysaAly la 13 ani nimeni nu se gandeste la motoscuter.si incearca sa nu mai faci prostii(daca faci) si sa arati mai multa responsabilitate cum ar fi sa faci curatenie sa il ajuti pe tatal tau pe mamata etc. eu am 12 ani si mi se pare absurd sa-ti cumperi o motocicleta.Profita de copilarie cat o mai ai.Joaca-te si tu alergatea pititea cu ceilalti.