| Ha0t1c a întrebat:

Ce sa aleg dintre WV Jetta, Opel astra GTC, Alpha Romeo 159? An: ~2007. Sandero 2011.
Mie personal imi place alpha, dar ma intereseaza fiabilitatea, rezistenta etc.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ti-am facut lista deja.
La bugetul ala poti adauga Opel Vectra C 1.9 CDTI 150cp, e acelasi motor ca la Alfa Romeo 1.9 JTDm, masina e si mai comoda decat Alfa, dar intretinerea e mai usoara.
La Alfa ai de exemplu brate de suspensie la 700 de lei bucata, pe cand la masinile normale sunt 250-400 de lei bucata. Majoritatea au jantele pe 18", te costa o caruta de bani sa cumperi 4 cauciucuri atat de mari. E o masina premium ce necesita un buget bunicel pentru piese, si ceva pasiune, ca nu e o masina simpla.
Vectra C e o alegere mai buna, daca vrei o masina nepretentioasa.
Poti sa te uiti si la ceva Renault-uri Megane, mie mi-au placut, si sunt masini fiabile.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Alfa 159 e fiabila, dar intretinerea e scumpisoara, fiind masina premium.
Astra GTC si Sandero nu au legatura cu Jetta si Alfa 159, sunt din alta clasa.
GTC e o masina sport, nu ofera confort mai deloc, iar Sandero nu e nici sportiva, e doar o cutiuta fiabila, pentru naveta.
VW Jetta depinde ce generatie vrei, dar in general e o masina buna, mai rentabila decat Passat. Vezi si Octavia 2 si 3, au in mare parte piesele de Golf/Jetta, dar la aspect, confort si fiabilitate, sunt peste Passat (mai putin la tabla, ca ruginesc mai rau decat Loganul).
Alfa 159 e o limuzina foarte sportiva, are de toate, dar e pentru fanatici, nu pentru oricine.
Daca vrei ceva ieftin si cu de toate, orienteaza-te spre Ford Focus mk2 si mk3.

| Ha0t1c explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cum adică pentru fanatici, la alfa? As vrea pentru plimbări in oras, drumeții (1-2 mii km, rar), treburile zilnice. Vreau ceva care sa arate Bine, imi poti face o lista? Buget 4500 euro.

| Ha0t1c explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Imi place Vectra, asta ramane (cred). Mersi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ha0t1c):

Ti-am facut lista deja.
La bugetul ala poti adauga Opel Vectra C 1.9 CDTI 150cp, e acelasi motor ca la Alfa Romeo 1.9 JTDm, masina e si mai comoda decat Alfa, dar intretinerea e mai usoara.
La Alfa ai de exemplu brate de suspensie la 700 de lei bucata, pe cand la masinile normale sunt 250-400 de lei bucata. Majoritatea au jantele pe 18", te costa o caruta de bani sa cumperi 4 cauciucuri atat de mari. E o masina premium ce necesita un buget bunicel pentru piese, si ceva pasiune, ca nu e o masina simpla.
Vectra C e o alegere mai buna, daca vrei o masina nepretentioasa.
Poti sa te uiti si la ceva Renault-uri Megane, mie mi-au placut, si sunt masini fiabile.