| DrunkenIrish a întrebat:

Cele mai bune calitate-pret masini pana in 3000 de euro?(ma gandeam la un golf 5/audi a3 2005+/seat leon, motorizari 1.9, seria 1, honda civic, etc?).As vrea niste opinii.Stiu ca majoritatea trec peste 3000 de euro, dar nu le vreau full, etc.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La 3000 euro eu zic sa mai scazi clasa. Sa te uiti la Polo, Fabia, Ibiza. Nu la golf si leon

| DrunkenIrish explică (pentru suntserios):

Daca nu il caut echipat full, pot gasi usor un golf 5 intr-o conditie chiar buna.Anul asta am luat un golf 6 la 4000 de euro si sunt foarte multumit de el, de exemplu.Preturile au inceput sa scada.

| suntserios a răspuns (pentru DrunkenIrish):

Doar ca golf ul la 3000euro are 200+k km iar polo il poti gasi la 150k km si vreo 2-3ani mai nou

| ClaudiuM1997 a răspuns:

In bugetul tau daca vrei ceva diesel, cam orice gasesti de la VW cu motorul 1.9 TDI BKC/AXR (euro 4) e ok. Dupa mine un golf 4 1.9 TDI AXR 2005 e best buy, dar si golful 5 e ok. Daca e vorba de masini pe benzina as merge pe o mazda 3 1.6 MPI dar sa o verifici bine de rugina sau din nou un golf 4/5 1.6 MPI 2005. Evident, daca gasesti octavia 1/2 sau leon 1/2, sunt aceeasi masina ca golful pe dedesubt.

| Alexandru250201 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

De cand s-a facut euro 4 pe AXR, ca eu am AXR si al meu e euro 3

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Alexandru250201):

Cam in 2003 luna a 7 a cică s-a pus răcitor de gaze pe motorul 1.9 AXR si iese euro 4 oficial. Eu am avut Bora 1.9 tdi euro 4 2004 AXR iar unchiul meu golf 4 euro 3 AXR. Deci cam tot ce e fabricat in 2004 sau mai nou cu codul AXR e euro 4. Exista și codul ATD 1.9 tdi 101cp dar asta e mereu euro 3 fără excepție.

| 4ndr33y a răspuns:

Eu nu iti recomand diesel modern, e foarte scump la intretinere din cauza sistemelor antipoluare complexe care distrug usor dar sigur motorul si care sunt foarte scumpe de reparat.

| Alexandru250201 a răspuns:

Dar ma rog de ce nu te ai uita si la cele pe benzina plus ca sunt si mai ieftine la achizitie si intretinere

| DrunkenIrish explică (pentru Alexandru250201):

Sincer as prefera benzina, in particular motorizarea de 1. 6mpi sau pe honda 1.8 v-tec, dar e greu de gasit si de obicei trece de 3000 de euro.