| Ioan489 a întrebat:

Cum fac sa cumpar o masina sh din alt oras? Sa zicem eu sunt din Pitesti si vreau sa cumpar de la cineva din Timis, anuntul fiind postat pe olx. Voi cum ati proceda?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este absolut riscant sa cumperi o masina second-hand fara a o inspecta, impreuna cu cineva priceput si a o incerca.
Stabilesti cu vanzatorul sa va vedeti, la el sau la tine ori intr-o localitate la jumatatea distantei dintre voi si apoi controlezi masina, o incerci, dupa care discutati conditiile vanzarii si incheiati contractul de vanzare-cumparare. Vezi sa-ti dea toate actele masinii si certificatul de atestare fiscala sau fisa de inmatriculare vizata de organul fiscal de la domiciliul sau.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Te duci sa o vezi cu cineva care are habar legat de masini, nu poti avea incredere intr-un necunoscut, cine stie ce isi vinde

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te intalnesti cu vanzatorul, programati un test drive si o verificare in service, daca totul e ok faceti contract si gata

| OldSoul a răspuns:

E destul de simplu ca idee, dar totusi nu e cea mai ieftina varianta.
Eu faceam in felul urmator, mergeam cu o alta masina si un alt sofer, vedeam masina, probam, daca-mi placea faceam actele si veneam eu cu ea. Asta in cazul in care are numerele valabile. Daca nu avea numere, inchiriam o platforma si o aduceam pana la destinatie.
In general cam asta e cea mai sigura varianta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă mașina e funcțională te duci cu un mijloc de transport în comun până la vânzător și te întorci cu mașina. Sau cu livrare dar cred că te mănâncă la bani să o transporți.

| Ioan489 explică (pentru anonim_4396):

Transportul de la olx? Sau sunt firme care se ocupa cu asta?

| Ariciu_Calin_1997 a răspuns:

Te duci la vanzator si cumperi masina sau stabilitii un punct de intalnire