| optical a întrebat:

Cum sa-mi conving parintii sa-mi ia scuter in aceasta vacanta de vara? Eu am 14 ani, am gasit scuterul(un pret rezonabil)+ca am si banii mei stransi.insa nu stiu cum sa ii abordez pe parinti. le am mai zis eu acum ceva timp si eu stiu ca imi place lucrul asta si ca strang bani pentru el(mereu ma sacaie)
Astept raspunsuri-Nu fiti prea rai not worthy devil-

Răspuns Câştigător
| mysteryo_3033 a răspuns:

Nu esti prea mic... 14 ani este varsta cand iti poti lua scooter ...pentru ai face sa ti-l cumpere ar trebui sa iei note mari si sa nu mai iesi din cuvantul lorbig grin

19 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Subscriu la ce a spus SHIN. Esti prea mic pentru a constientiza ce inseamna sa iesi in jungla din trafic. Asteapta inca vreo 2 ani ca sa poti sa iti faci permisul pentru A1. Nu te grabii si o sa iti dai seama ca e mai bine sa astepti putin.

| eugem35 a răspuns:

Eu la 17 ani am mers prima dat cu motoreta hoinar si faceam moto cros nu iti recomand pentru ca vezi cate accidente sunt mare atentie strange bani intr-o banca sau cec si cand ai sa fi mai mare o sa iti cumperi si poti sa mergi pe camp cu ecipamentul complet si sa faci motocros daca vrei adrenalina, si invata legislatia rutiera inainte sa iesi pe drumurile publice bafta

Shin
| Shin a răspuns:

La 14 ani nu ai banii tau stransi, ca nu i-ai produs tu. Tot de la parinti au venit si sunt sigur ca nu tii i-au dat dat ca sa-ti iei scooter la 14 ani. E destul de periculos... Nu uita ca nu e vorba numai de tine, dar si de ceilalti participanti in trafic. La 14 ani nici nu trebuie sa intre tare in tine un betic la volan ca sa te faca praf...
Numai bine, Shin.

| MoreTime a răspuns:

La 14 ani nu esti destul de matur incat sa realizezi ca scuterul/motocicleta nu este pentru teribilism sau fite. Si mie imi mai trece prin minte uneori sa merg cu 200 km/h dar de la un gand se ajunge la o actiune si de la actiune la urmare si urmearea unui gand atat de naiv n-are rost sa se intample doar pentru ca ai scuterul si o poti face.
Sunt de parere ca ar trebui sa astepti macar 2 ani(nu e mult) pana o sa faci 16 si o sa poti da pentru permis categoria A1 si sa conduci motociclete si scutere de pana in 125 CMC, e de ajuns si atat si e foarte ok.
Multa bafta si asteapta devil

| ionutktm99 a răspuns:

Nu esti mic, ai 14 ani trebuie sa iei neaparat cu acte, de preferat inscris la primarie direct sa nu te mai complici tu, nu uita mergi la o scoala de soferi sa dai atestat de conducere pentru mopede pana in 49cmc (te costa intre 50-100 ron ) asta ca sa fi in regula, si parinti tai nu o sa mai aiba ce sa zica din moment ce e legal totul happy

Răspuns utilizator avertizat
| albastrel a răspuns:

Sincer cred ca inca esti prea mic pentru a avea un scuter + ca drumurile tarii sunt super proaste.Cred ca ai vazut si tu cate accidente se pot intampla din cauza soselelor... Mie una mi se pare foarte nesigur un scuter thinking bafta!

| optical explică:

Va multumesc pentru raspunsuri, o sa revin cu deznodamantulhee hee
50% este rezolvat.Cunosc legislatia rutiera!

| optical explică:

Da oricum saptamana aceasta ma duc sa iau scuterul, app.pentru. ionutktm99 sa stii ca scuterul este inscris, asigurare are alarma etc. absolut totul. Ii trebuie decat benzinahee hee
Eu stiu ca atestatul ala ai voie sa il dai la 16 anithinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am scuter de la 12 ani pana acum am schimbat 2 acum am 14 ani. shhtt sa nu aud comentari de la alti shttdon't tell anyone

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact aceasta problema o am si eu doar ca am 16 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-au palcut foarte mult motocicletele de cand aveam vreo 7 8 ani si acum am facut 16, parintii mei nu vroiau in niciun fel nici nu puteam sa vb cu ei despre asta dar pana la urma mi-au luat un yamaha aerox :X:X:X nici eu nu stiu cum

| Ford a răspuns:

Vere asculta aici (cu toate ca de cand ai pus intrebarea pana acum cand iti raspund eu a trecut ceva timp si probabil deja l-ai luat)
Si eu am trecut prin ce treci tu acum. Le tot ziceam ca am gasit solutii ca o sa am grija ca m-am interesat...tot ce se putea face.Prima vara nici nu au vrut sa auda si cand le ziceam ori radeau ori puneau punct discutiei schimband subiectul.Bai si m-am enervat in iarna (stabilisem sa-l tin la inceput la tara.ca sa nu zica ca ma loveste vreo masina.cu toate ca tot credeau asta) Si am zis "bai il duc acolo si gata, ce-or sa-mi mai faca dupa ce l-am luat?" si uite asa l-am luat l-am dus la tara fara sa stie... bunicii s-au mirat de ce-am facut da fiindca ei sunt mai receptivi au inteles ideea.si uite asa am facut eu rost de scuter.Imagineazati ca parintii s-au suparat calumea atunci da le-a trecut incet incet cu timpu si uite asa astept eu acum sa fac 16 ani (1 an mai am happy ca sa pot sa-mi iau A1 (ca scuteru e de 125cc) (cu acte de 50 logic laughing ) si sa pot merge pe unde vreau cu el. Acum urmeaza sa ii conving sa ma lase sa il aduc la oras.

| Xfactor_2745 a răspuns:

Stiu exact motivul pentr-u care parintii nu te lasa sa ai un scuter:esti prea mic mai asteapta si tu 2 ani iar dupa aia o sa te si saturi de el.

| CoOL4236 a răspuns:

Mai bine iti iei o masina cu motor de scuter (chiar exista) dar te costa mai mult... in tot cazul mai bine dai mai multi bani pe o masina cu motor de scuter decat pe un scuter.(in plus la masinile cu motor de scuter nu ai nev de permis) ...in fine

| Cineva_7459 a răspuns:

Pai..., incearca sa faci rost de un scuter de la cineva si demonstreazale ca poti sa il controlozi si nu o sa ai probleme cu el.Succes!

| cedry2k a răspuns:

Pai spune-le ca pot sa se plimbe si ei cu scuterul si ca o sa mergi incet cu grija si cu atentie, incearca sa-i aburesti

| Mariusica1o a răspuns:

Ia-ti o bicicleta mai bine! daca stii sa mergi pe ea laughing cred ca strangi banii aia din alocatie de la 4 ani laughing

| angel_8775 a răspuns:

In primul rand un scooter se conduce de la 16 ani si iti trebiue legislatia asa ca mai ai de mancat 2 ani ia-ti o bicicleta sau ia-ti un avut da nu ai voie pe sosea principala si nici pe drum public pe camp