| andrada005 a întrebat:

Cum sa-mi conving parintii sa-mi ia scuter in aceasta vacanta de vara? Isi vor lua si prietenele mele si nu vreau sa fiu eu o exceptie...Mama spune ca sunt scumpe...Ma puteti ajuta cu ceva?
va multumesc kiss

Răspuns Câştigător
| catalina_2916 a răspuns:

Prin aceioasi situatie trec si eu...eu zic sa le spui k n-o sa le mai ceri bani multi, doar stictul necesar si k macar sa-ti ia unul de la second-hand... da, j asta poate fii o varianta. un scooter d l second-hand, dar intr-o stare f buna...se gasesc scootere l mana a doaua mult mai bune k cele noi...eu asa zic s faci.succes! sper sa-i convingi... pup

23 răspunsuri:
| maryana5 a răspuns:

Incearca sa obtii ceva de la ei prin psihologia inversa nerd...adica incearca sa le spui ca la gradinita:avantaje si dezavantaje. Poti sa le spui de ce il vrei si cum te poate ajuta...de pilda poti sa le spui ca poti sa te duci si tu sa cumperi ceva de la mare distanta si poti sa-l ajuti pe 'tati' cu masina...(exista cazuri in care tatzii nu au masina atunci poti sa-i spui ca o sa fie mai usor pentru. familie). In fata parintilor trebuie sa fi si constienta de dezavantaje.sincer worried proprie experienta straight face.
Dezavantaje de pilda: "mami daca mi-l iei promit sa te ajut la vase, la spalat la curatenie chatterbox.
Daca aceste lucruri nu merg sau le-ai incercat trebuie sa le castigi increderea parintilor prin: "mami.sa stii ca eu nu o sa umblu dupa baieti si o sa fiu atenta... nu o sa merg cu viteza mai mare de 20/h puppy dog eyes "

sper sa te ajutewinking

p. s. spune-le ca o sa porti casca chatterbox ca sa fie ei siguri happy si nu uita ca trebuie sa ai o fata de caine bleg ( puppy dog eyes ) cand le-o spui laughing

xoxoooo, mary peace sign

| Parintele a răspuns:

Cati ani ai? Un scuter e destul de periculos. Eu nu as avea curaj sa merg cu un scuter prin Bucuresti.

| moonY a răspuns:

Trebuie s'o intelegi. poate are alte prioritati si oricum scuterul, dupa cum ai spus, e putin un moft ("Isi vor lua si prietenele mele si nu vreau sa fiu eu o exceptie")
poate reusesti sa te angajezi si vei fi mandra de el, pentru ca e primul obiect cumparat din propriul salariu.
si mie mi'au promis ca'mi cumpara motor cand intru la facultate, dar nu mai visez de mult la el rolling on the floor

| kh1ss a răspuns:

De ce, vrei sa mori mai repede si nu stii cum? daca mergi pe jos ce are?

| iiirrriiisss a răspuns:

Hmm. te inteleg, nici mie nu-mi convine cand cel de alaturi are ceva si eu nu am. dar uneori trebuie sa ne conformam situatiei. Mama ta ti-a spus ca sunt scumpe, cred ca a vrut sa-ti transmita mai multe prin aceasta afirmatie. Cred ca ar trebui sa mai ai putina rabdare si sunt sigura ca vei primi si scuterul mult dorit.

Răspuns utilizator avertizat
| GreenSky a răspuns:

Du-te si lucreaza pe timpul verii..sunt si locuri de munca pentru tineri...

| adi a răspuns:

Incearca sa lucrezi, sa faci ceva, si pune si tu o parte din bani, nu conteaza cat, cred ca e cel mai credibil argument ca iti doresti foarte mult. Sigur te vor ajutawinking

| yuly_6695 a răspuns:

In primul rand sa faci dovada ca meriti prin notele pe care le iei, in al doilea rand sa fii ascultatoare, si in al treilea rand, daca le vei indeplini pe cele doua eu unul nu cred ca parintii tai nu o sa-ti cumpere acest scuter.
Numai ca atentie mare acesta nu este jucarie.
Succes.

| andrada005 explică:

Nu o sa mor...si totusi cum sa-i conving? in fond asta era intrebrea...

| andrada005 explică:

Sper sa ai dreptate iiirrriiisss... apropo stiti cumva cat ar costa unul si de unde pot sa-l achizitionez?

| sweet moon a răspuns:

Daca chiar vrei scuter incearca sa-ti asculti mai mult parintii si poate se razgandesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurul lucru cu care te-am putea ajuta, ar fi banii.deci nu! mama ta este responsabila cu finantele, asa ca ea trebuie sa stie daca isi permite sa cheltuie banii sau nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc un vanzator cu multa vrajeala in el care l-ar convinge si pe Iisus sa se apuce de heroina, cauta si tu un magazin cu un astfel de vanzator...mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ma iubesti stiu ca imi vei cumpara scuterul mai ales ca voi fi exclusa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da dar daca ceilalti au avut bani si eu trebuie sa am

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema ca u

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai zii cat poti sa dai ca mam interesat vreo 2 saptamana de asa ceva (chiar daca inca nu am ) si ce model ai vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt baiat si parintii m-au inteles si o sa imi ia pentru ca este o pasiune a mea de mic... dar tu bine ca nu iti iau tu nu stii nimic despre ele esti genul de pitipoanca care... vai draga si-au luat prietenele mele si sa am si eu, nu sti sa mergi nu sti cum functioneaza, cum sa il intretii, daca aveai o pasiune da mai bine nu iti iau o sa mori mai repede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La metro un scuter costa 2. 400 lei.

| deeea_5616 a răspuns:

Da si eu vreau motorbig grin. dar la ei nu e vb de bani, ai zis ca si daca ar avea miliarde de euro nu mi-ar lua
laughing

| florin_2761 a răspuns:

Sa ai scrii o scrisoare