| anonim_4396 a întrebat:

Cum se va desfasuara scoala de soferi dupa inscriere? Se incepe cu orele de legislatie? Inteleg ca nu sunt obligatorii? Daca nu sunt obligatorii cat timp sa stau? Cat timp tin acestea? Si dupa aceea? Se face o grupa, ceva? Ceva resurse pentru a invata legislatie rutiera online (de exemplu simulatorul examen auto de pe DRPCIV este foarte folositor)? Ar trebui sa cumpar un manual de legislatie 2021?

2 răspunsuri:
| yooshi a răspuns:

15 ore, 2 săptămâni (asa a fost la mine) nu, nu sunt obligatorii ( tot trebuie sa stai pana termina toata lumea înscrisă in aceeasi perioadă cu tine) manualele sunt inutile ai toate informatiile pe net ( scoalarutiera.ro ) Eu după ce am terminat legislația am dat ieșirea din scoala ( basically mini sala) și am început orele de condus. Așa a fost la scoala mea, mergi și tu și întreabă pentru tine lol

| danielioan489 a răspuns (pentru yooshi):

Ok. Si eu am inceput deja cursul de pe scoalarutiera.ro, dar vad ca este actualizat in 2020. Crezi ca pierd ceva daca continui dupa acesta? Si ar trebui sa-mi iau un caiet, pix la orele de legislatie? "Dupa ce termina toata lumea", adica tot trebuie sa astept 2 saptamani ( fie ca eu s-au ceilalti ne prezentam la toate orele s-au nu )?