| claudiualin5 a întrebat:

Dacă aduc o mașină din străinătate pentru scoaterea numerelor roșii îmi trebuie o declarație vamala (din cate am înțeles eu de la alții) De unde se scoate /face rost de aceasta declarație?

1 răspuns:
| nelyjoly a răspuns:

Pentru eliberarea numerelor provizorii iti trebuie urmatoarele documente;
-Cererea solicitantului;
-Dovada asigurarii obligatorii de raspundere civila auto - original+copie;
-Copii ale documentelor care atesta dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului (actul de vanzare cumparare in original)
-Actul de identitate al solicitantului – original + copie;
-Dovada platii contravalorii autorizatiei de circulatie provizorie 13 lei (se poate achita la TREZORERIE)
-Dovada platii contravalorii placutelor cu nr. provizoriu – 40 de lei (se achita si la ghiseu dupa caz)

Pentru masinile aduse din UE nu trebuie declaratie vamala.