| sinatas a întrebat:

Daca imi inmatriculez atv pe 39 un atv de 125 si il folosesc cu atestat... dupa daca ma opreste politia si imi cere actele si vede ca atv e de 125 ce se poate intampla? risc?

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca ai acte de 125 nu il poti imatricula pe 49. Daca schimbi actele si seriile dupa cadru si motor se poate face asta. Multi incearca metoda asta dar pe riscul lor deoarece daca te prinde politia risti un dosarel penal si de la 3 luni la 3 ani de mititica!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dintr-un foc te-ai face vinovat de nu mai putin de 3 infractiuni, aflate in concurs: fals, uz de fals si conducere fara permis. La aceasta s-ar putea adauga si darea de mita. Cel care ti-ar inscrie ATV-ul in fals(si mopedul trebuie inscris la primarie) va putea fi cercetat penal pentru fals intelectual si eventual primire de mita. Daca nu il inscrii te-ai face vinovat si de punerea in circulatie a unui vehicul neinmatriculat. Te sfatuiesc sa nu risti, pana la urma o s-o patesti si nu vei putea da vina ca n-ai stiut. Numai bine!

| vader a răspuns:

Risti cam multe daca se prinde. 1 Conducerea fara permis pentru categoria respectiva, conducerea unui autovehicul neinmatriculat corespunzator si mai bagi la belea si pe cel care ti-o inmatriculeaza la categoria sub 50 cmc.

| FaraNume_9281 a răspuns:

Baiii tu vezi cum vorbesti la intrebarile mele. ca nu esti intr-un cartier de rromi esti pe TPU!