| AnnabellaB a întrebat:

Experiența mea din ziua examenului începe cam așa.
Ma trezesc de dimineața îmi fac rutina ca de obicei și in jurul orei 7:30 plec de acasă
La 8:00 ajung in locul de examinare ..foarte hotărâtă ca totul avea sa fie Ok
Booon. la ora 9:00 încep sa sosească examinatori
Ne adunam ne striga (eram a 2 ) deci martor ????totul bine și frumos mai ales ca Domnul examinator a fost de nota 100, urmez eu. urc îmi fac SOC-ul
Îmi da Ok ca pot pleca, ma asigur semnalizez și plec toate bune și frumoase pana ma pune sa fac parcarea laterala
Semnalizez dreapta ma asigur și încep manevra ..cum ma chinuiam eu sa îmi amintesc ordinea in care se face se adunase 2, 3 mașini in spatele meu clanxonand in disperare
Deja ma pierdusem cu totul și bummm prima greșeala, cer permisiunea pentru a încerca din nou iarăși nu-mi iese de acolo Greșelile sau adunat lanț și am fost picata frumos cu 58 puncte (my fault????)
Pot spune ca nu eram 100% pregătită pentru examen
Instructorul meu mereu pe telefon era niciodată nu îmi explica ce trebuie sa fac, cum sa fac
Mereu tipa la mine și îmi era groaza sa mai merg la ore iar dacă nu îmi ieșea ceva din prima primeam palme peste picioare sau ma lovea peste maini (nu vreau sa scot pe nimeni vinovat din asta dar totuși nu mi se pare normal ) recunosc ca trebuia de mult sa acționez sa schimb instructorul sau ceva
Acum urmeaza sa ma programez pentru a 2 oară și vreau sa îmi caut un instructor care sa aiba răbdare cu mine sa îmi explice calm ce am de făcut sincer după experiența cu fostul instructor îmi e groaza ca dau peste altul la fel de rău ????
Ce ma sfătuiți sa fac?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa faci ore suplimentare cu alt instructor

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu zic ca esti foarte aproape de a lua permisul, nu stiu daca merita sa mai schimbi instructorul. Eventual intreaba in alta parte, sa vezi daca este complicat sau nu.
De luat in calcul si eventuala diferenta dintre masini.
Daca in afara de parcarea laterala, te-ai descurcat, poate e mai eficient sa mai suporti instructorul asta cateva ore, si sa dai cu aceeasi scoala/masina.
In situatia parcarii, nu trebuia sa te intereseze claxoanele celorlalti. Ei incalcau legea, nu tu.
Lasa maimutele sa-si faca numarul.

| Liviu a răspuns:

Ce sa te sfatuiesc, fugi cat vezi cu ochii. Cine iti pune prima data volanu in mana trebuie sa fie om calm, altfel prin teroare de condus.Eu acu aproape 6 ani cand am dat, am avut un instructor calm.Cum adica palme peste mana,pe picior?! Nu ai si tu tata,iubit,frate sa ii dea cateva dupa ceafa? Saracu instructor,cum si-a luat atestatu de instructor, pe nuci? Nu ai voie sa atingi elevu, poate din greseala cand baga in viteza sa te atinga, ori cand se intinde sa prinda volanu. Nu e posibil asa ceva, si e inadmisibil, si vorba aia, am trecut si eu prin destule 'sali' si 'trasee' incat sa am idee cu ce se mananca.Schimba-l si fa-i si reclamatie la scoala.

| AnnabellaB explică (pentru Liviu):

I-am tras atenția in nenumărate ori degeaba omul e plecat nu te poți înțelege cu el
De exemplu câteodată era atent la telefon și la semafor se făcea verde dau sa plec și el avea piciorul pe frâna
Ii atrag atenția ma scoate pe mine vinovata ca de ce nu l-am anunțat
Sau alta data opream la stop și el spune dc opresc dacă văd ca nu vine nimeni
In ziua examenului nici o vb, o încurajare nimic doar mi-a cerut dosarul și atât nici măcar după examen nu ma întrebat ce s-a întâmplat. nimic pur și simplu nu-l interesa
Reclamație la Sc nu cred ca m-ar ajuta sa ii fac deoarece el este patronul acolo și face ce îl taie capul eventual o sa fac la ARR dar numi bat capul pentru ca mi-am schimbat instructorul
Ce pot spune ca pentru mine Find la prima încercare a fost o experiența destul de traumatizantă și mereu mergeam cu inima strânsă la orele lui
Păcat pe bani mei mi-am luat bătaie și nu am realizat nimic

| Liviu a răspuns (pentru AnnabellaB):

Capu sus, o sa faci cu un alt instructor care va fi dedicat meseriei.Si eu pot sa ma fac instructor auto pe categoria B, dar momentan prefer sa lucrez pe tir/autobuz e mai banos. Ideea e ca nu trebuie sa te speri, totul e ceva ce inveti, ia totul pe rand, prima data ai invatat cateva litere, apoi faceai cuvinte din ele, asa e si cu condusu, treptat. Nu e nimeni 'nascut invatat', capu sus, si incearca sa nu te descurajezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre ce să faci la următorul traseu trebuie să faci minim jumate de școală.

| Lauraaa11 a răspuns:

Salut!
Te sfătuiesc să schimbi instructorul!
Hai că îmi motivez şi răspunsul. La vârsta de 18 ani m-am înscris pentru prima dată la școala de șoferi. Am nimerit un instructor care striga, vorbea la telefon, nu avea răbdare mai deloc și tot timpul se grăbea. La aceea vreme am crezut că la mine e problema și nu aveam curajul să schimb instructorul. De ce? Pentru că am ținut cont de ce ziceau cei din jur. Am dat examenul(traseul) de 3 ori, iar la ultimul examen mi-a zis instructorul: " Dacă nu-l iei nici acum cautăți alt instructor!". Am picat și a 3 a oară. Nu mi-am căutat alt instructor, ci am renunțat.
Anul acesta m-am înscris din nou, am luat sala din prima și în curând o să dau traseul. Instructorul actual a avut de lucru cu mine. Îmi era frică efectiv când mă urcam în mașina lui la primele trei ședințe. Atunci mi-am luat inima în dinți și am căutat un psihoterapeut. Pe scurt am rămas cu experiența nasoală cu primul instructor și mi-a fost greu să accept că nu toții instructorii sunt la fel.
Instructorul pe care îl am în momentul actual e total opusul: are răbdare, explică și primesc feedback de fiecare dată la sfârșitul orelor de condus. Vorbește la telefon și butonează uneori, dar în limita bunului simț.
Ca și concluzie, nu fi ca mine! Dacă simți și consideri că nu ești unde trebuie/nu rezonezi cu instructorul, atunci schimbă. E timpul tău! Banii pe care îi investești sunt tot ai tăi. Orice decizie iei fă-o pentru tine!

Îți doresc mult succes! happy

| AnnabellaB explică (pentru Lauraaa11):

Mulțumesc mult
Asa am făcut am schimbat instructorul e mult mai Ok omul se vede ca iubeste ceea ce face, are răbdare explica de câte ori este necesar pana înțelegi normal asa ar trebui sa fie toți
Pana la urma daca ți-ai ales meseria asta asumați daca nu renunța și lasă pe altul capabil sa o facă