| George1337 a întrebat:

Daca un conducator auto loveste un pieton care traverseaza neregulamentar, pietonul o sa trebuiasca sa plateasca cheltuielile daunei masinii? Sau cum se procedeaza in situatia data?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca pietonul este vinovat de accident si proprietarul masinii solicita atunci pietonul va fi obligat sa suporte cheltuielile cu reparatia masinii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, poti sa dai pietonul in judecata sa iti repare masina

| George1337 explică (pentru suntserios):

Dar politia nu-i face nimic pietonului? O amenda, dosar penal, ceva. Noi soferii, daca sta unu si sparge seminte la trecere si nu ne oprim SA-L INTREBAM daca trece, ne ia politia carnetu... Cam aiurea legine.

| suntserios a răspuns (pentru George1337):

Nu ii face dosar penal ca traversatul pe loc nepermis nu e infractiune

| Bizon95 a răspuns:

Asigurarea auto minima OBLIGATORIE repara masina celui nevinovat

| George1337 explică (pentru Bizon95):

Ce asigurare auto daca ala vinovat e pieton?

| Bizon95 a răspuns (pentru George1337):

Din cate intelegi tu asigurarea mea iti repara TIE masina daca avem accident si eu sunt vinovat

din cate inteleg eu, asigurarea mea imi repara mie masina daca eu sunt nevinovat, INDIFERENT de accident, nu conteaza ca mi-a sarit un animal in fata sau altceva (evident ca nu poti da in judecata animalul)

DE AIA E ASIGURARE OBLIGATORIE

TOTUSI, in cazul asta fiind vorba de un om, POTI sa ii ceri sa iti repare masina daca nu e acoperit de asigurare, nu numai ca legile rutiere se aplica si pietonilor care NU au carnet, nu numai ca si pietoni care NU au carnet am vazut cu ochisorii mei mici si porcini cum isi luau amenda... IRL AM VAZUT

dar exista ceva niumit distrugere de bunuri, care e caz penal INDIFERENT DE LEGILE RUTIERE

asa ca afirmatia "cum sa plateasca, ca nu are asigurare" e total aiurea, esti sigur de faptul ca daca nu are asigurare inseamna ABSOLUT ca un pieton nu are nici o raspundere, care e total aberant!

| Panamax a răspuns (pentru Bizon95):

Asa este ca nu ai facut scoala de soferi?
Daca iti sare un animal in fata masinii tu iti platesti reparatia daca nu ai Casco.
Pe pieton il poti da in judecata si iti plateste reparatia.
Daca ai Casco, se vor descurca ei sa dea pietonul in judecata sa-si recupereze banii.

| Bizon95 a răspuns (pentru Panamax):

Wow, in maretia ta, ce tare esti, tu care le stii pe toate

NU ai citit "DISTRUGERE DE BUNURI"

dar tu care ai facut scoala de soferi stii mult mai bine ce spun eu

WHATEVER DUDE

| Holiday a răspuns (pentru Bizon95):

"...din cate inteleg eu, asigurarea mea imi repara mie masina daca eu sunt nevinovat, INDIFERENT de accident, nu conteaza ca mi-a sarit un animal in fata sau altceva (evident ca nu poti da in judecata animalul)"

Ai inteles prost. Asigurarea obligatorie (RCA) a masinii tale, nu-ti plateste reparatia propriei masini in nici o situatie.
Ce spui tu este Asigurare CASCO si nu este obligatorie.

| George1337 explică (pentru Panamax):

Daca pe vremea ta se dadeau intrebari despre Casco la scoala de soferi, tin sa te anunt ca acum nu exista nicio intrebare in chestionare care sa spuna despre asigurarea Casco. Si presupun ca sti si tu cum se face 80% din scoala auto in Romania, du-te la condus sa-ti faci orele si dupa dai examenele.

| Panamax a răspuns (pentru George1337):

Un sofer oricat ar fi de prost, ar trebui sa stie ce inseamna o asigurare CASCO.

| George1337 explică (pentru Panamax):

Da, dar spuneam ca nu te invata la scoala, am invatat de CASCO de la taica-miu, nu de la scoala de soferi.

| Panamax a răspuns (pentru George1337):

Poate suferi de analfabetism functional.Stii sa citesti dar nu intelegi nimic.
https://www.tpu.ro/......totul-dar/

| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

Confunzi Rca cu Casco

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

Posibil, mi-au sarit toti in cap si am renuntat la thread-ul asta
mai ales ca toti s-au infipt cu dintii in asigurare si au ignorat
"distrugere de bunuri" care ORICUM se aplica, nu conteaza unde, cum, cand si de ce, nu conteaza asigurarile, drumurile publice si alte cioace