| antonio803 a întrebat:

De ce la 21 de puncte esti declarat respins la examenul practic si de ce cand calca o singura data frana examinator ești declarat respins?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca acolo s-au definit limitele dintre admis si respins, ala e minimul de performanta cu care trebuie sa se prezinte un incepator, pentru a i se acorda dreptul de a invata in continuare sa conduca, singur, printre oameni nevinovati.
21 de puncte dintr-un sfert de legislatie inseamna aproape nimic, in comparatie cu legile care se aplica in trafic. Chestionarul ala se asigura ca stii pe unde ai voie, si pe unde nu. Ca daca o dam in stabilirea vinovatiei intr-un accident, vom afla ca abia vreo 30% dintre soferi stiu legislatia ce li se aplica.
Cat despre frana instructorului, se considera ca el intervine atunci cand exista pericol, iar idiotul care vrea permis, cu toate ca abia se misca, nu a observat pericolul, ceea ce il face inapt pentru a conduce singur pe viitor.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca interventia examaminatorului inseamna ca trebuie sa evite un pericol pe care tu nu l-ai evitat.

| anonim3248 a răspuns:

Intervenția examinatorului pentru evitarea unui pericol iminent/producerea unui eveniment rutier - 21 puncte

| danimarinescu a răspuns:

Pentru că se depunctează invers decât examenul teoretic. Daca acumulezi sub 21 de puncte ești admis, peste 21 de puncte penalizare respins. Fiecare greșală în funcție de gravitatea situației are alocat un punctaj. De evitat este Blackjack-ul de 21 direct. Succes și noapte buna

| antonio803 explică (pentru danimarinescu):

Eu ma întreb de ce cand calca doar o singura data examinatorul frana sunt declarat respins?

| Anonimus99911 a răspuns (pentru antonio803):

Fiindca iti calca frana atunci cand esti cat pe ce sa faci un accident sau sa lovesti ceva

| danimarinescu a răspuns (pentru antonio803):

Intervenția examinatorului pentru evitarea accidentului este 21 de puncte penalizare direct Blackjack-ul