| Blake18izations a întrebat:

as dori si eu putin ajutor daca se poate va rog, deci pe 23.10. 2020 am avut examenul practic pentru soferi cat. B si am apucat sa conduc doar 10 minute mai exact pana in momentul în care m-am apropiat de o intersecție în care am fost îndrumat de către domnul examinator(politist) sa intru pe un drum semnalizat ca interzis, dupa care m-a pus sa merg în marșarier si sa parchez pe stânga finalizând tot examenul ca respins. Ce credeți ca ar trebui sa fac? Sa depun contestatie in numele legii data de Ordinul Ministrului Internelor care zice,, ca examinatorii trebuie sa aibă in vedere evitarea inducerii în eroare a candidaților, sa nu induca manevre ce ar încălca regulile de circulație sau semnalizare rutiera"? Daca da, ma puteți indruma cum as putea face asta? Care sunt pașii? Adresa de Email unde sa o depun? Va mulțumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti depune contestatie, la seful Serviciului de inmatriculari si permise din judet sau chiar la prefectul judetului.
Din cate am cititt in decursul timpului se pare ca au fost respinse toate contestatiile ce s-au facut si mai ramane actionarea in judecata, in baza legii 554/2004, a contenciosuli administrativ, la tribunalul judetean.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depui degeaba contestatie, instanta nu poate sa iti dea permisul...