| anonim_4396 a întrebat:

De ce la mașini se permite aceleași inițiale să fie folosite de mai multe ori?
De ce nu sunt unice?
De exemplu, am văzut "DYM" la vreo 3 mașini până acum.
Numerele mașinilor după ce criterii se aleg?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Numerele se elibereaza in ordine. Primele litere de pe numar reprezinta judetul de domiciliu, de exemplu Buzau - BZ
Apoi sunt doua sau trei cifre, incepand de la 01
Ultimele 3 litere din numar sunt dupa alfabet. Se incepe de la AAA, apoi AAB, AAC si tot asa, pana cand se ajunge la ZZZ, moment in care se trece la numerele 02, si se ia alfabetul de la capat, cu AAA, AAB, etc.
Poti vedea doua numere cu aceleasi litere, dar vor diferi mereu cifrele si/sau judetul.
De exemplu:
B 998 DYM
BC 98 DYM
OT 08 DYM
DJ 98 DYM

Cifrele de la mijloc si literele de la sfarsit pot fi alese de proprietarul masinii, daca plateste o taxa de numar preferential, iar combinatia pe care o alege el nu este deja data unei alte masini.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru ca nu sunt decat un numar limitat de combinatii, daca fiecare ar avea alte initiale atunci s-ar ajunge imediat la cate 4 initiale de ex B 100 DARI, ceea ce nu stiu daca incape pe o placuta de inmatriculare
Cu siguranta in viitor cand vor fi luate toate numerele de inmatriculare deja, atunci se va gasi o modalitate asa cum cred eu cu 4 initiale sau cine stie ce altceva.
Acum 20 de ani nu erau atatea masini, ma intreb de unde au aparut toti meltenii cu masini? acum 15-20 de ani nu le erau necesare masinile sau acum isi permit toti pentru ca sunt tigai si la 400 de euro?
Si cand am luat eu permisul erau putine masini fata de cum sunt acum, aveam loc de parcare oriunde in oras, acum ciuciu
Au marlanoii cate 3 jafuri in parcare in conditiile in care platesc intretinerea o data la 5 luni, daca asta e comsumptismul s-a ajuns rau.
eu vreau o democratie apropiata de comunism, casa sa coste si masina tatut sa fie lucruri de lux nu al indemana oricarui boschetar
Cei mai vechi stiu ca inainte o dacie 1300 costa cat un apartament cu 2 camere
E de ras sa gasesti marci care fac masini de lux precum audi, mercedes, bmw la mana a 10-a la preturi mai mici decat bicicletele de calitate...de ce asta? pentru ca suntem gunoiul europei, ce nu are drept de circulatie in tarile dezvoltate aici merge, eu ma mai spus-o si ar trebui sa fie un semn de intrebare pentru noi toti, dieselul este scos din marile orase ale Europei, de ce aici inca se merge pe diesel, de ce la altii nu este bun iar aici e bun? In asta consta cat de bine e guvernata o tara si ce putere are in lume...dar ce oameni ar putea fi la noi cu vana si putere cand presedintele e o paiata de om, o marioneta!

| Simpatic a răspuns:

Sorry ca am scris mai mult decat trebuia happy

| Violleta2022 a răspuns:

Pot corespunde unei companii care se cheama DYM dar au totdeauna cifre si alte litere aduagate, fiindca asa sunt date de computer, facand numarul unic pe tara.

Aici nu-i vorba de permis cuiva, ci de luat un numar de inmatriculare de la Politie, sau ales un numar preferential, dar care se plateste extra.

| mi25 a răspuns:

Daca stii putina matematica, pe baza permutarilor, gasesti cauza. Chiar si cu 4 sau 5 litere numerele n-ar ajunge la toate masinile, chiar daca la cifre s-ar merge pana la 1000. Chiar si in prezent, in Bucuresti s-a depasit cifra 400.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numaru si judetu sunt diferite

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si nu cred ca e vreun criteriu doar alegi un numar daca ai bani

| NunuNini a răspuns:

Ai vazut tu "DYM" doar de trei ori. Gandeste-te ca numai intr-un judet pot fi 99.
Numerele se dau in ordine (exceptand preferentiatele) de la JJ (judet) 01 AAA si pana la JJ 99 ZZZ.
Sunt exceptate cateva combinatii de litere care au tenta sexuala sau altceva nepermis.