| anonim_4396 a întrebat:

Detin o motocicleta categoria enduro,iar in ultima vreme cand pornesc motocicleta la rece,pe sub motor,imi curge antigel,cam 20 de sec.apoi nu mai curge.Mentionez ca imi curge,doar cand motorul este rece.Ce ar putea,si cum as putea remedia problema?Ofer funda !

Răspuns Câştigător
| askhelp a răspuns:

Salut! ma pricep foarte bine la scutere si motoare in general deci problema trebuie remediata cat mai curand pentru ca ti s-au dus garniturile de la setul motor ( dintre chiuloasa si cilindru in special ) cand motorul este rece piesele nu se imbina perfect.iar tu ai o scurgere minora pana ce motorul ajunge la temperatura in care ajunge dilatarea cilindrului si a chiuloasei.asa ca in curand iti va ajunge si in camera de ardere! Te sfatuiesc sa mergi la un mecanic cat mai curand sa nu ii cauzezi alte pagube motorului, te va costa in jur de 20 de ron garniturile. Bafta! ps alte intrebari despre orice problema legata de motoare apeleaza 0725.415.888

| anonim_4396 explică (pentru askhelp):

Stiu ce spui,dar mie imi curge exact de sub motor antigel,pe la imbinarea motorului, nu sus, pe la motor.

| askhelp a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai exact asta se intampla si acolo iti garantez.iti pierde pe la garnituri ca altceva nu are ce sa fie, garantez.

| anonim_4396 explică (pentru askhelp):

Ms,o sa ma duc maine la un mecanic,sper totusi ca manopera sa nu fie scumpa, fiindca nu stiu, nu mi s-a mai intamplat asta!

| askhelp a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok bafta! mai mult de 20 de ron nu te costa garniturile bafta!

| a1doru a răspuns (pentru askhelp):

Maica ce te mai pricepi.esti nul, man.auzi,cica ii curge antigelul fiindca e garnitura de chiuloasa arsa.rolling on the floor.bey!, in primul rand ca nu ar curge afara din motor.in al doilea rand, cu garnitura arsa nici nu ar mai merge motorul, mecanicul lu' pesterolling on the floor

| askhelp a răspuns (pentru a1doru):

Ba desteptule daca nu sti taci.te bagi ca musca pe rahat. deocamdata cand o sa ai probleme de genu si o sa iti arunce antigel in camera de ardere.o sa vezi ca iti merge. DESTEPTULE!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am verificat astazi mai bine, am pornit motorul la rece si m-am uitat exact sub motor sa vad pe unde curge.Antigelul curge pe la pompa de apa,dar se prelinge, pana jos, ceea ce m-a determinat sa cred ca este vorba de garnitura de la carcasa motorului.In concluzie este vorba despre o destrangere a surubelor din cauza vibratiilor provocate de motor, ori este vorba de garnitura de la pompa de apa.