| Anonimul151 a întrebat:

Doresc să fac școala de șoferi în curând, cel mai probabil. Dar..., încă sunt nehotărât în ceea ce privește alegerea cutiei de viteze pe care să dau.
- Cutie de viteze manuală
- Cutie de viteze automată.

Știu ca la ambele sunt avantaje și dezavantaje, și ca cei mai mulți recomandă manuala. Am întrebat inclusiv câțiva instructori și toți au spus manuală.

Doar că... nu e mai complicat? Nu e mai complicat la examen? La automată e mai ușor, dar da, dezavantajul e că poți conduce doar automate. Dar dacă dai pe manuala le poți conduce pe ambele...

Ce recomandați? Să aleg cutie manuală?

Dar la examenul teoretic ( sală ), cum este? Este mai greu decât cel practic? Pot pica întrebări care nu exista în cartea de legislație și întrebări?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Recomand cutia manuala.
Examenul teoretic si cel practic este acelasi, exceptand faptul ca examenul practic este pe masini cu cutii diferite.

| Simpatic a răspuns:

Cutie manuala, majoritatea pe ea am facut scoala si nu a fost greu cum crezi tu actual!
este un motiv pentru care majoritatea instructorilor te-au sfatuit in aceasta alegere, nu?
poti oricand sa treci pe automata mai tarziu

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Da..., majoritatea instructorilor cărora le am scris, au spus că cei ce dau pe cutie manuală se numesc "Șoferi adevărați". Adică ca practic ca învăța pe manuala... Și da, bineînțeles mai sunt și alte motive probabil.

Eu mă tem de chestia ca nu mă voi descurca cu schimbatul de viteze de ex... Pentru că nu știu cum ar fi...

După, dacă aș lua permisul mi aș cumpăra o mașină cu cutie automată deși știu că se strică mai repede... Nu știu dacă e adevărat acest lucru sau nu...

| NLS a răspuns (pentru Anonimul151):

Nu doar schimbatul vitezelor ar fi cea mai mare problema pentru care m-am ferit sa conduc manuala.
Ci:
1) pornitul din rampa (e ceva ce eu personal nu stapanesc bine, si am auzit de-a lungul timpului MULTE alte persoane avand problema asta, deci nu sunt eu un caz singular),

2) si mai ales, freci ambreiajul daca conduci mult in oras, in aglomeratii (sau pe autostrada, cand e aglomerat,. Exemplu: merg in concediu cand sunt sarbatori si e full spre/dinspre Romania).

Fratele meu conduce manuala de cand are carnet, adica din 2007.
E instalator, in traducere, conduce microbuz in general, si exista multe zile in care face 100-120km.
Este un fan foarte mare cutie manuala.
Facea misto de mine si de mama cu orice ocazie, ca noi nu suntem soferi adevarati, etc.

De cand mi-am luat si eu si taica-meu automata, a prins si el gustul, si urmatoarea lui masina a decretat ca va fi automata (posibil si electrica, dar asta nu e inca batut in cuie).

| Anonimul151 explică (pentru NLS):

Știu, m-am gândit și la varianta de a da pe automată. Doar că e dezavantajul ca poți conduce doar automata, și dacă vreau sa conduc și manuala trebuie din nou sa mai plătesc odată... De aceea mă gândesc că orice ar fi sa dau pe manuala. Chiar dacă exista riscul sa nu îl I au din prima. Și la automată există riscul asta... Dar poate mai puțin. Dar așa măcar aș plati odată și gata. După, dacă mi aș cumpăra o mașină cred ca aș cumpăra automată. Chiar la automate mă mai uit și caut diferite mașini sa vad ce mi ar place.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Recomand oricând manuala sa poți conduce pe urmă ce vrei tu și când vrei tu

| ioana748 a răspuns:

Examenul teoretic este usor daca inveti si faci chestionare, nu pot pica intrebari care sunt in afara cartii.
Daca stii ca vei conduce doar masina automata, da este mai simplu.
Insa toti te indruma sa inveti pe manuala in eventualitatea ca va vreodată sa conduci si astfel de masina.
Sunt si persoane care de la inceput fac scoala pe automata ca sa le fie mai usor.
Hotararea este doar la tine.
Mult succes,