| anonim_4396 a întrebat:

Este posibil sa dau examenul auto pe o alta masina, de la o alta scoala de soferi decat cea pe care am dat pana acum?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu exista nicio regelementare legala care sa iti interzica acest lucru. Prin urmare este posibil sa dai examenul pe o alta masina, ba chiar e logic sa fie asa. Scopul examenului este de a verifica aptitudinile dobandite in timpul scolii de soferi, ori schimbarea masinii nu iti ofera niciun fel de avantaj in aceasta privinta.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Poti da examen pe orice masina, chiar si de la alta scooala de soferi daca masina este agreata si amenajata ca masina pentru scoala. Bine ar fi insa sa folosesti masina pe care te-ai instruit pentru ca esti cat de cat obisnuit cu ea.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Da, poţi da pe altă maşină. Trebuie să vorbeşti cu instructorul a cui e maşina şi eventual să plăteşti pentru a da examenul pe maşina lui.

| alex_7264 a răspuns:

Se da cu masina cu care ai fk. sau daca chiar se intampla sa dai cu alta. vei avea unele avantaje. (ca nu cun masina etc) dar sunt cazuri ff rare

| Alien a răspuns:

Examenul il dai cu masina cu care ai facut practica (orele)!

| arhivistu a răspuns:

Eu cand am dat examenul masina pe care am facut orele era stricata si am dat pe alta masina, deci se poate

| cristiancristir a răspuns:

Eu am fost programat la examen intr-o zi in care scoala la care m facut nu avea nici o masina disponibila. A fost instructorul cu mine si a rugat alt instructor de la alta scoala sa ma lase sa dau pe masina lui. Am dat examenul si nu a zis nimeni nimic. Deci se poate.

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Fratele meu a sustinut pana acum de 3 ori examenul pentru carnetul de soferi si nu a sustinut niciodata examenul auto pe masina cu care a facut orele (practica).
Teoretic se poate da pe orice masina, dar este de preferat sa dai pe cea cu care ti-ai facut orele fiind obinuita cu masina.
Mult succes,