| Ion091831 a întrebat:

Am luat un aparat de sudura, ceva micuț, un almaz 250A. Vreau sa o folosesc pentru o bolta și un gard, problema este ca nu știu sa ii reglez amperajul. Am încercat cam 5 minute și de fiecare data am făcut gaura in țeava. Cum se reglează amperajul? Este fierul prea subtire? Folosesc un electrod de 2, 5. Mulțumesc! Dau funda

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tii electrodul in unghi de 45 de grade pe metal. Incepi cu amperaj mic, ar trebui sa ai o scala la reglajul amperajului, care sa iti indice amperajul necesar pentru electrodul de 2, 5mm.
Este transformator, sau invertor?
Gaurile sunt de la amperaj prea mare, trebuie sa dai amperajul cam la limita lipirii electrodului pe fier.

| Ion091831 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Invertor. Sincer nici nu am stat sa le iau pe rând, am încercat 1 electrod sa văd ce și cum. O sa îl iau mâine câte puțin sa văd ce iese

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ion091831):

Poti incerca sa treci la electrozi de 2mm, ajuta si ei contra gauririi, pentru ca vor ceda mai repede decat materialul pe care sudezi.
La transformator se folosesc 40A pentru electrod de 2mm, invertorul foloseste si mai putini amperi.

| Digikey a răspuns:

Din potentiometru de pe panoul frontal reglezi la 60-A. Electrozii sa fie uscati sa-i tii la cald feriti de umezeala ca altfel lipeste si simti nevoia sa maresti amperajul.
Cei mai uzuali sunt supertit si superbazici. Supertitul face mizerie mai multa dar este mai usor de sudat cu el.