Întrebare recomandată | sorin12 a întrebat:

In noua legislatie este adevarat ca in afara oraselor si localitatilor unde este pista de bicilisti este obligatorie circularea pe pista?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat.
Conform modificarii aduse art.41 din OUG 195/2002, prin L.203/2012, citez:
"(3) Dacă un drum este prevăzut cu o pistă specială destinată circulaţiei bicicletelor, acestea vor fi conduse numai pe pista respectivă."

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, este foarte adevărat. Respecți regulile de circulație, cu marcajele aferente.
Pa, pa.

| SovietMarshalPeter a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Stai sa vezi daca respecta prima data handicapati de soferi regula aceasta.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru SovietMarshalPeter):

Bună.
Bună observația ta, așa este!
Să vezi înjurături și amenzi.
O seară plăcută.
Pa, pa.

| cυρcαкє a răspuns:

Bună. happy

În România, chiar nu știu. Dar în alte țări, da. Dacă un drum are o pistă specială pentru bicicliști, trebui să mergi pe ea. Adică, ce motiv ai avea să mergi pe trotuar/ stradă când este o pistă pentru bicicliști?

Pa, pa. wave

| miukill111 a răspuns:

Da