| Gaard_Soren_1973 a întrebat:

In chestionarele de circulatie am dat peste ac intrebare : - cum se procedeaza pentru a intra pe autostrada folosind banda de accelerare? Si raspunsul corect este unul dublu, anume,, Atunci cand doriti sa intrati pe autostrada folosind banda de accelerare, trebuie 1 -sa mariti viteza de deplasare, 2 - sa cedati trecerea autovehiculelor care circula pe prima banda a autostrazii.
Acum stau si ma gandesc - cum naiba vine asta : trebuie sa accelerezi progresiv apoi brusc franezi ca trebuie sa dai prioritate. De ce se mai numeste banda de accelerare daca franezi la intrarea pe autostrada? Poate ma lumineaza si pe mine cineva!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Banda de accelerare are vreo 500 1000m lungime sa ai timp sa mergi cu viteza dar sa dai și prioritate celor care merg pe B1.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Folosesti banda pentru decolare: iesi din start cu o viteza mai mare decat a celor de pe banda 1, ca sa nu ai probleme laughing
Cam asta e ideea, sa prinzi viteza traficului pe acea banda, ca sa poti intra in spatele cuiva (ca pozitie, nu sa te ciocnesti), fara sa fii un obstacol pentru cei care vin din spate. Oricum pui semnal stanga in acea situatie, iar soferii normal iti fac loc: fie trec in banda 2 pentru a te depasi, fie o lasa mai moale, sau constant, ca sa intri in fata lor.

| Holiday a răspuns:

Pai tocmai de aia accelerezi, ca sa nu trebuiasca sa franezi. Daca doua masini circula cu o viteza aproximativ egala pe benzi diferite, cea de pe o banda poate trece in fata celeilalte fara sa o deranjeze cand se afla si la 30m in fata ei. Daca unul circula cu 20 km/h si vrea sa intre in fata unuia care circula cu 120km/h trebuie sa fie minim 3-400m intre ei ca sa nu-l deranjeze si sa aiba timp sa accelereze pana la o viteza rezonabila pana ajunge celalalt in spatele lui.
Ideea e ca accelerezi ca sa poti intra mai usor pe prima banda, dar totusi ai obligatia de a acorda prioritate celor care vin pe banda respectiva.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru Gaard_Soren_1973):

Nu mah, daca nu ai reusit sa iesi de pe banda respectiva pana se termina, te opresti si intri ca si cand ai iesi in trafic din parcarea laterala cand ai alta masina parcata in fata. Adica stai pana se creaza o fereastra foarte mare.
Dar nu prea am vazut tantalai care sa ajunga in situatia asta. E destul de lunga banda de accelerare pentru a ajunge la o viteza care sa-ti permita sa intri pe banda intai fara sa-i deranjezi pe altii. Mai nasol e ca daca dormi pe tine pe banda aia vor iesi inainte si cei care vin in spatele tau pe banda de accelerare si va trebui sa-i lasi si pe aia si va fi si mai complicat sa iesi.
Trebuie sa privesti situatia ca in cazul in care vrei sa treci de pe banda intai pe banda a doua pe autostrada. Ca sa faci asta, ori trebuie sa nu vina nimic pe banda a doua, ori sa ai o viteza egala sau mai mare decat cel care vine din spate pe banda respectiva, daca se afla relativ aproape. Astfel nu il incurci in nici un fel.

| Vvistula a răspuns:

Accelerezi pentru ca pe autostrada se circula cu o viteza mai mare, dai semnal stanga si astepti pana ai loc sa intri pe prima banda, nu te poti baga peste ei asa din senin. Trebuie sa maresti viteza ca atunci cand intri pe autostrada sa nu intri cu 50 km/h pentru ca vei incurca traficul, de aceea pe banda de accelerare cresti viteaza ca sa poti intra in traficul de pe autostrada. Nu franezi brusc, continui deplasarea pana cand nu va mai fi nimic pe prima banda.