| ProSystem a întrebat:

Salut! Vrem sa plecam cu masina in Croatia, Makarska din Arad, Romania (pe ruta cu Budapesta). Nu am mai fost niciodata si nu stiu cum se procedeaza cu taxele de drum la ei. Din cate am inteles nu au vigneta. Ce ma intereseaza mai exact, pe parcursul autostrazii, apar panouri aferente? Cum stiu pe care banda sa continui? Cand intri pe autostrada ai direct aceste puncte unde platesti, sau mergi cativa km? La iesire la fel. Multumesc anticipat

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In Ungaria plătești rovignieta. O poți cumpăra de la benzinărie chiar înainte să ieși din tara sau imediat ce intri

In Croația nu e vigneta se plateste taxa pe autostrada. O să fie puncte de taxare cum sunt la noi la pod la Cernavodă spre exemplu.