| anonim_4396 a întrebat:

In cursul acestui an mi-am achizitionat un autovechicul si acum as dori sa il vand, trebuie sa ma duc sa imi iau si eu fiscal pentru aceasta masina, pentru ca eu nu am inmatriculat-o pe numele meu, doar am facut contractul si nu am platit nici o taxa la stat pentru masina. Cum trebuie procedat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar trebui sa soliciti vanzatorului de la care ai cumparat sa incheie un nou contract cu persoana la care vinzi tu, pentru ca tu sa nu figurezi in acte.
Daca inchei tu contractul atunci va trebui sa dai certificat de atestare fiscala cumparatorului. De asemenea acesta poate fi inlocuit prin fişa de înmatriculare a vehiculului semnatã de tine şi noul proprietar, vizatã de organele fiscal de la primaria localitatii tale de domiciliu.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Te duci si platesti taxele si obtii fiscal.