| anonim_4396 a întrebat:

Am un Vw Golf 4 1.4 16v BCA din 2003 (inscris cu taxa nerecuperata) si as vrea sa il vand. Pe langa fiscal ce mai trebuie facut si daca pot face eu acest lucru si cum o radiez fiscal? ( masina e inscrisa pe persoana fizica in varsta de 45 ani).

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Inchei contract V-C intre proprietarul din acte, si cumparator. Iei formular de contract V-C auto de pe net, sau mergi la un birou de acte auto. Se fac de regula 3 exemplare de V-C, si se semneaza invidual fiecare. Unul ramane la tine, doua la cumparator, si toate certificatele de radiere de pe ele le decupezi, si i le dai cumparatorului sa le duca la inmatriculari, apoi sa ti le trimita tie semnate.
Faci si o fisa de inmatriculare cu datele celor doi.
Apoi, merge vanzatorul (cel pe numele caruia e masina) la primaria de care apartine, si solicita radierea fiscala, prezentand actele masinii si contractul V-C. Va achita restul impozitului (trebuie sa fii la zi cu impozitul, inclusiv la celelalte masini detinute, case, etc, si nici amenzi neplatite nu trebuie sa ai), va primi certificat fiscal pentru masina respectiva, si o viza in dreptul lui, pe fisa de inmatriculare.
Apoi, completezi pe certificatul de inmatriculare rubrica "instrainat catre... la data...", cu datele cumparatorului, si semneaza fostul proprietar.
Aici se incheie treaba vanzatorului, cumparatorul pleaca cu masina, si actele astea:
-contract V-C
-carte identitate vehicul
-certificat de inmatriculare
-certificat fiscal + fisa de inmatriculare
-copie dupa buletinul vanzatorului (cel din acte)
-copie dupa polita RCA, sau polita originala.
Pentru taxa, nu trebuie sa-i scoti nici o adeverinta, aia trebuie sa si-o scoata singur, pe numele lui, pentru inmatriculare.
Teoretic nu ai nici un drept sa vinzi tu masina, decat daca ai o procura de imputernicire in scopul asta. Practic insa, ultima masina pe care am luat-o, era pe numele cuiva de +50 ani, eu m-am intalnit cu fiul lui, si am "cumparat-o" pe numele lui taica-miu, desi el nici nu stia unde am plecat eu laughing
Conteaza sa coincida semnaturile de pe contract si certificatul de inmatriculare, sa nu semneze persoane diferite.

| Sofer a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cand am platit timbru de mediu la anaf mi-a dat o chitanta ca a fost platita taxa(nume, suma si semnatura). Aceasta chitanta o inman noului proprietar ca dovada sau trebuie scoasa neaparat de la anaf acea adeverinta sau se poate cu aceea?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Sofer):

Ii arati cumparatorului actele doveditoare ca ai platit taxa, insa nu i le lasi lui, le pastrezi.
El trebuie sa puna neaparat o adeverinta scoasa de el de la ANAF, pentru inmatriculare, pentru ca de la plata taxei pana acum, ai fi avut timp sa dai in judecata statul, si sa-ti recuperezi acea taxa.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa dai cumparatorului adeverinta de la ANAF privind taxa si certificatul de atestare fiscala si sa inchei contractul de vanzare-cumparare. In baza acestor acte vei putea solicita radierea de la organul de impozite si taxe.
Trebuie sa stii ca, conform noului Cod fiscal, va trebui sa platesti impozitul pe acest an, cumparatorul il va plati doar incepand cu anul viitor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nu poti face nimic daca nu ai procura