| florin1 a întrebat:

La un acumulator de ori ce tip scrie pe el 9ah, 12ah si ce inseamna ah acela la cei de folos? dau vot+funda

4 răspunsuri:
| Al99 a răspuns:

Amper ora si este capacitatea acumulatorului.
Incarcat complet iti poate da inapoi 2A timp de o ora sau 1A 2 ore etc.

| florin1 explică (pentru Al99):

Si atuncea 9ah inseamna ca imi da 9 amperi pe ora?

| Al99 a răspuns (pentru florin1):

Timp de o ora teoretic poate eroga 9 amperi sau timp de 9 ore iti da un amper.
Timpul x curent=capacitatea acumulatorului

| Kids_Fashion-Toys_1977 a răspuns:

9Ah reprezinta curentul adica amperajul. De obicei se respecta indicatiile producatorului aparatului la care este folosit acumulatorul. Daca se pune cel de 9ah la un aparat de 12ah se va descarca mai repede deoarece consumul acestuia este de 12 AMPERI.