| Ricaion589 a întrebat:

Mi-am luat de 2 saptamani un scuter care prindea maxim 46 de km/h dar de ieri prinde maxim 43 km/h. De ce s-a limitat cu 3 km mai putin? S-a stricat?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai permis pentru el?

| RxTx a răspuns:

A scăzut din calitatea acumulatorilor.
Încearcă să îl lași mai mult la încărcat.
Înafara de asta depinde și de topologia terenului
Poate în ziua în care mergea mai greu bătea vântul din fata și urcai

| Ricaion589 explică (pentru RxTx):

E pe injectie, benzina. Fac zilnic 120 de km pentru că il folosesc la livrari la tazz. Scuterul e luat de nou și are 1000 de km

| UserRo10 a răspuns:

Injectie, carburatie, electric? Detaliaza si tu. Depinde mult aprindere, combustibilul si temperatura din admisie daca e pe benzina si reglajele daca are carburator

| Ricaion589 explică (pentru UserRo10):

E pe injectie, benzina. Fac zilnic 120 de km pentru că il folosesc la livrari la tazz. Scuterul e luat de nou și are 1000 de km...

| RxTx a răspuns (pentru Ricaion589):

Arunca benzina aia și pune una cu o cifra octanica mai mare și adaugă 3% ulei de amestec pentru motociclete in benzina
Adică la 1 litru pui 3 mililitri
La 10 litri pui 50 mililitri
Nu pune mai mult că pe urma scoate fum

Uleiul acesta de pus in benzina se găsește și la benzinării și la piese auto

Ajuta la ungerea segmenților

Daca vezi că merge mai bine de cat din fabrică cu acest ulei înseamnă că sau mai tocit segmenții de la zahar.
Așa că schimba segmenții și pe urmă pui ulei in amestec in benzina

Ia citește tu pe documentația motorului tău să vezi dacă nu cumva a fost făcut pentru benzina cu. Plumb iar tu i-ai pus benzina fara plumb

| Ricaion589 explică (pentru RxTx):

1.Nu inteleg la ce te referi la cifra octanica mai mare.
2.Nu am bani de ulei.
3.Nu am bani de schimbat segmenti.
4.Nu am chef si timp sa citesc carticica aia.
5.Mi s-a spus sa bag fara plumb de aia de 95.
6. Daca fac ce zici tu si tot asa o sa fie am dat banii degeaba, bani pe care ii puteam folosii in alte scopuri care ma fac fericit.
7.Asta e, ma mulțumesc si cu viteza asta.

| RxTx a răspuns (pentru Ricaion589):

Nu te mai lua după ce ți-a spus!
Eu reparam motociclete si motoare de motociclete sa castige la curse de motocros si carturi.

Iare după documentația tehnica ca acum trăiești in lumea internetului

Ori dai seama car de greu era pentru mine prin 1996... 1998 câmd aveam calculator cu casete audio pe relevizor care nu se lega ls internet
Internetul era la sala de internet unde trebuia sa faci programare si costa bani multi.
Oricum nu se gaseau informatii pentru ca nu le pusese nimeni

Acum tu poti gasi dicumentatia tehnica

Din care te poti docunenta si poti afla ca acel motor a fost fabricat oentru benzina cu plumb

Benzina cu plumb face o ungere mai buna a segmentilor

Sceie in documentatia tehnica sa ii pui ulei in amestec 3%
Asa ca ru iti recomand sa pui 4 mililitri la fiecare litru de benzina si sa o bâltâcâi putin sa se amestece bine.

Exista si inlocuitor de plumb dar nu iti recomand sa dai banii pe el este foarte scump si până la urma eu nu am văzut sa facă treabă buna ci înlocuitorului de plumb doar mi-a murdărit bujia a făcut sa nu se mai aprindă bine motorul subt foarte dezamăgit de înlocuitorii de plumb

Dar dacă tot te încăpățânezi sa te iei după unul si după altii din ce spun oamenii pe internet pe motov ca nu ai bani de investit in ceea ce trebuie
Cand un bidon din ala de ulei de amestec costa doar 26 lei si iti ajunge pentru 250 litri de benzina
Asta însemnând un cost suplimentar doar de 0, 1 lei / litru de benzina

Atunci ce sa iti fac eu

Cand eu iti spun sa dai ZERO VIRGULA UNU

AM SPUS ZERO VIRGULA UNU LEI
https://www.megadepot.ro/......litru.html

Ca sa iti pui in motoreta ta ulei sa nu se mai stice motorul

Atunci eu daca as fi atât de zgârcit si ar fi a mea
Eu as rezolvao in felul următor mi-as pune cate un cub de zahar din ala de pus in cafea pentru fiecare litru de benzina

Acum despre segmenti dar de ce sa iti mai povestesc ca un set de segmenti costa 30 lei si iti ia 2 ore sa ii schimbi

Uite din acest motiv vei ramane fara motocicleta pentru ca iti este scarba sa citesti

Pentru ca esti arogat si inganfat

Segmentii aceia se vor uza logaritmic nu direct oroportional dar se pare ca nu srii ce inseamna logaritmic
Se vor uza foarte repede si din ce in ce isi vor pierde compresia
Dar nu asa in timp cindinnce in ce mai repede

| Ricaion589 explică (pentru RxTx):

Mi-a spus ieri cineva ca cea cu plumb strică garniturile. O sa vad la urmatoarea revizie. Momentan am 1500 de km si la 5000 urmeaza revizia sa vad ce zic cei de la service

| RxTx a răspuns (pentru Ricaion589):

Strică creierul și pe bune și la figurat! mi-a spus mie o vrăjitoare! ce diplome și scoli are acea vrăjitoare in domeniul auto moto? câte motociclete a avut vrăjitoarea.
Si de ce te încăpățânezi să nu vrei să te documentezi dacă tot deții un obiect un bun valoros pentru tine care îți dă să mănânci pâinea de zi cu zi.
Hai fă un efort caută manualul aceleli motociclete citește fișa tehnică poat echiar și în talon scrie în cartea tehnică
cât zahăr să pui sau că se alimentează cu benzină cu plumb pentru că altfel de benzină nici măcar nu exista nici măcar nu era inventată când a fost fabricată acea pârțonetă.
Trezeștete omule gândeste mai intreabă mai mulți oameni intră pe form-uri specializate care sunt cu motociclete sau mergi cu ea până la școala de șoferi AMI si vezi că în curte la ei sunt 10 instructori auto când fac ei practica si intreabăi pe toti cât ulei în amestec trebuie să pun!?
Trebuie să pun ulei în amestec în acest motor!
Eu îti garantez că dacă tu mai mergi cu ea încă 1500 Km fără să respecți ce scrie in cartea ei tehnică și să pui exact cât zahăr scrie acolo și cât ulei în amestec scrie acolo în benzină ție o să ți-se tocească segmenții rău de tot.
Pentru că benzina cu plumb făcea o lubrifiere mai bună a motorului dar datorita faptului că aceste motoare au fost gândite să le pui ulei în amestec mai ales acum când nu mai există benzină cu plumb trebuie măcar să îți pui acel ulei special în benzină care este fabricat special pentru a servi acestui scop.

As fi spus eu o vorbă bătrânescă
eu îți îndesc norocul în...

| Ricaion589 explică (pentru RxTx):

M-am uitat peste carte si are vreo 60 de pagini si alea in engleza. Imi e atat de lene sa ma concentrez sa traduc si mai ales sa caut unde scrie ce benzina trebuie bagata.
Oricum daca e sa se strice e in garantie si imi schimba segmentii apoi imi va spune ăla ce sa fac si ce nu. O sa-l intreb si ce ai zis cu uleiul

| RxTx a răspuns (pentru Ricaion589):

Stii ce le făceau chinezii oamenilor leneși!?
Inereseazăte și tu in istorie că e pe bune
îi inchideau in casa impreuna cu toată familia lor și le dădeau foc!

| RxTx a răspuns (pentru UserRo10):

Eu sunt sigur că este pe cărbune după cum tot afirmă sus și tare că îi este lene să se uite în cartea tehnică dacă ii trebuie benzină cu plimb și ulei în amestec. asemenea oameni merg doar pe lemne ude ce cărbune

Răspuns utilizator avertizat