| Alecsanndraa a întrebat:

Hey!
am si eu o intrebare...cat functioneaza un frigider?
adica stiu ca sta in priza 24/24 dar motorul merge, apoi se opreste si tot asa.am nevoie sa stiu cat merge motorul pe zi

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imposibil de spus asa ceva. Depinde de temperatura din camera in care este amplasat, depinde de gradul de incarcare, depinde de temperatura pe care o vrem in interior, depinde de cit de des se deschide usa, depinde de temperatura alimentelor nou introduse, depinde de TENSIUNEA retelei ...deci atea variabile incit este imposibil de facut o socoteala!

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Timpul cat merge compresorul frigiderului depinde de temperatura reglata in interior, de cat de des se deschide usa si cat timp ramane deschisa, de temperatura de afara(din camera). Principuil functionarii frigiderului este folosirea evaporarii unui lichid pentru a absoarbe caldura.
Uite niste linkuri:
http://facultate.regielive.ro/......29679.html

| anad a răspuns:

L-ai reglat pe o anumita temperatura si deci, de cate ori se modifica temperatura, el va porni sa ajunga iar la cea reglata!

| DanSor a răspuns:

Difera de la model la altul, dar cel mai bine e sa te uiti in cartea tehnica. Degeaba intru in detalii si-ti descriu procesul daca nu toate merg la fel.

| Alecsanndraa explică:

Este A+

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi si mama si tata lui A. Nu conteaza. Consumul este dat de ce ti-am scris mai sus.
Categorisirea cu A A+ sau mai multi de +! nu este un standard, fiecare producator are propriul sistem de masura si este o chestie exclusiv comerciala si fara legatura cu realitatea.
Daca ai probleme si totusi te framinta consumul poti folosi o " priza cu contor de consum energie ". Nu este scumpa si poti vedea cit consuma pe zi...( normal, consumul va fi influentat de cele spuse in mesajul anterior, dar iti poti satisface curiozitatea )