| anonim_4396 a întrebat:

İntr-o zi o femeie a vrut sa treaca pe langa mine si mi-a zgariat masina cu oglinda, vreo 10 cm. Eu i-am zis sa plece ca nu vreau nimic si a plecat. Asa e normal daca nu sunt masini peste mii de euro. Dar daca ii faceam eu altcuiva oare ce imi facea? Cam ce cost avea un mini accident asa? Ca sigur nu o sa dau de oameni ca mine cand o sa fac asa ceva

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu e deloc normal. Exista asigurari. Nu vad de ce ar fi normal sa fii împăcat cu faptul că cine ți a stricat bunul.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Hai ma, voi cred ca sunteti prea atasati de "bunuri" happy e un material, daca bate vantul si cade un copac stai sa te superi? Pe ce? Asa e si asta, se mai intampla

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu tu, dar eu am muncit pentru bunul ala si nu vreau sa il strice cineva care nu le are cu condusul. Daca il strica sa il repare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Oare daca ai permis, nu ar trebui sa stii ce spune legislatia in cazul accidentelor usoare, doar cu pagube materiale?
Fapta buna pe care ai facut-o, te poate costa permisul daca:
1. persoana care te-a atins se duce la politie si declara "accidentul"
2. la un control oarecare in trafic, agentii de politie observa avaria respectiva iar tu nu poti prezenta o autorizatie de reparatie/proces verbal, sau o constatare amiabila, care sa cuprinda elementul respectiv.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai si daca ea il declara, ce conteaza? Ca ea a fost vinovata. Si la nici un control nu te intreaba de o zgarietura minuscula care poate fii si de la o pasare care a zburat prea aproape. Daca e ceva grav, ai greptate, trebuie facut ceva care sa declare vinovatul, asta spui nu?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-ai demonstrat că nu știi o boabă de legislație.
1. Nedeclararea unui eveniment în 24h se sancționează cu reținerea permisului. Nu contează că e zgârietură superficială.
2. Eu am fost întrebat la un simplu control, de ce am zgârieturi pe bare. Am scăpat cu atenționare verbală, m-a sfătuit să revopsesc zgârieturile, ca să nu rămân fără permis.

Bonus: am pățit să fiu căutat acasă pentru a prezenta mașina, au verificat polițiștii dacă am urme de accidente pe ea, atunci când în zonă, cineva cu același model de mașină a lovit un pieton și a fugit.
Așa că nu e chiar sănătos să umbli cu mașina lovită de toți proștii. Personal iau asigurarea pentru orice prostie din partea celorlalți, și sunt pregătit să dau asigurarea în caz că greșesc eu.

| RoCkKiD a răspuns:

La un vopsitor din asta de cartier scapi sub 100E, ca trebuie vopsită toată piesa + tipul pierdut.

Mi îmi pate ca ai făcut o prostie, când greșești plătești, asa e normal.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Saraca femeie, ii luam eu 500 de lei, ca sa imi vopsesc o zgarietura care nici nu se vede asa usor. Daca esti in modul sa iei bani de la oameni cum o fii, ti se pare normal, dar daca faceam asa ceva, ma simteam ca cel mai scarbos om de pe pamant. Sa ma folosesc de o greseala care nu ma afecteaza pe mine, e urat, nu e omenesc

| Crackman a răspuns:

Se poate ajunge la niste sume pana la urma dar pana faci proceaul cu legisti, judecator, banii implicati
Per total o sa ramai cu bani pentru un film la cinema peste cativa ani