| anonim_4396 a întrebat:

Ok deci am revenit. Volvo V50 1.6 DRIVe de 115 CP, 6+1 trepte, cu toate dotarile in afara de tapiserie piele.Merita dati 9000 EUR pe el? Mentionez ca e din 2012! Apropo motorul e Ford sau Peugeot? Ce imi puteti spune despre masina? E fiabila? La piese e scumpa? Vreau sa stiu de la cei care detin sau au detinut un astfel de model.Multumesc!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Motoarele sunt peugeot dar nu ai de ce sa iti faci griji in privinta lor. Merita banii aia pentru ca volvo e masina fiabila si puternica chiar daca mie nu imi plac ce scot din fabrica pe linia de productie. Piesele sunt scumpe daca repari masina la volvo, mai ieftine daca o duci la un mecanic privat. La drumurile romanesti nu prea merita sa chinui masina, in strainatate daca ai avea ocazia sa pleci acolo i se ofera o viata buna.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Stiu ca motorul este realizat in parteneriat de catre Peugeot si Ford. Francezii fac cele mai silentioase si mai bune Dieseluri insa Ford nu stie sa faca motoare Diesel bune. Iar propulsoarele pe benzina habar n-am de cine sunt facute.
Merita 9000 euro daca e inmatriculata in Romania. Consumabilele sunt scumpe. Toate masinile din ziua de azi sunt orice mai putin fiabile nu, indiferent de marca (nimeni nu mai are niciun interes sa-ti cumperi o masina si sa mearga cu ea si nepotii tai). Ca e Volvo, ca e Audi, ca e BMW, ca e Renault, Fiat sau Mercedes cam tot atat te tine.

| RB26DETT a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Audi bmw astea alea sunt printre cele mai proaste masini la fiabilitate, pe cand volvo este pe locul 4 in lume, pe locul 2 in lume la durata de viata, pe locul 1 in lume la siguranta, un volvo detine recordul mondial la km parcursi [5 milioane de km, inca poti vedea masina pe strazile din statele unite] apropo, este de ford motorul dar nu iti fa griji, cei de la volvo au facut mereu modificari pe motoarele de pe alte marci, din 2005 pana in 2012 au perfectionat D2! si iti spun ca faci o alegere foarte buna si la 9000 de euro pentru o masina din 2012 si volvo? eu nu as mai sta pe ganduri, merita toti banii! are DRIVe, este foarte economica, volvo sunt masini fiabile, facute sa tina aproape o viata! la acei bani nu gasesti masina mai buna! si spunea si @Şofer ca la drumurile noastre, ei bine pe drumurile noastre, cu un v40 [1997] inainte de ITP l-am dus la verificat intr-un service si nu mi-a gasit nici un defect tin sa precizez ca am schimbat doar consumabilele la masina, atat, de 2 ani si nimic uzat in rest si merg in fiecare zi pe putin 50-60 km pe un drum de nici nu zici ca e drum asfaltat, denivelari cratere etc... masina nu are urme de rugina, decat un punct pe capota[a fost schimbata in urma unui accident minor cu una aftermarket] in rest pot spune ca suedezii au facut masina ideala pentru Romania dar romanii nu stiu cat de capabila este marca respectiva. v50-ul are cel mai bun sistem audio din gama volvo, din cate am auzit, eu pe al meu inca am sistemul original si calitatea sunetului este exceptionala!

| Anonymousss2345 a răspuns (pentru RB26DETT):

Ok...Deci eu am dedus ca masina e foarte buna si ca merita...Dar merita sa vand Passat-ul meu din 2009 SPORTLINE de 170 CP ce are 90% dintre dotarile disponibile ca sa cumpar un V50?

| RB26DETT a răspuns (pentru Anonymousss2345):

Merita! cu toate ca passat-ul este mai puternic dar gandeste-te la siguranta, la o masina mai buna, mai confortabila si mult mai economica! daca vrei aceeasi putere de pe vw iti poti lua poate gasesti cu un motor D3 sau D4, nu prea stiu motorizarile de pe V50. Iti spun totusi ca faci alegerea perfecta! motoarele de pe volvo duc mult mai mult decat cele de vw, pornesc mai bine la temperaturi foarte scazute, duc mai multi km dar asta depinde de cum o intretii, daca o intretii normal te tine foarte mult, daca o intretii mai rau te tine oricum dar daca o intretii foarte bine, masina asta trece de 30-35 de ani dar aici depinde de proprietar.