| MRBratu a întrebat:

Păreri despre seat leon 1 1.6 16v?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Au masini bune dar nu se pricep asa bine la design.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pro:
-tabla buna
-nimic
-chiar nimic

Contra:
-e un Golf 4 mai prost finisat pe interior
-e la fel de instabil ca Golf 4
-e acelasi "aproape motor" de Golf 4
-consuma ulei
-e incomod, mai ales pe bancheta
-e un Golf 4 facut de tigani (spanioli)
-sunt pline de erori (check engine te va bronza)
Ar mai fi un semi-avantaj, ca are consum scazut de carburant (scoti consum diesel cu una intretinuta), dar putere nema, iar consumul de ulei te va costa mai mult decat 1l in plus de benzina.
Nu recomand asa ceva, mai ales la ce preturi au.
Iesi mult, mult mai bine, daca dai mai putin pe un Ford Focus 1, Opel Astra G sau Vectra B, decat cu Golfurile astea facute de capsunari.
Daca vrei benzinar rezistent, mergi pe Renault Clio/Megane.

| MRBratu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am deja un golf IV 1.6 16v de 3 ani, crede-mă. Nici măcar o singura problema nu am la motor, nici gram de ulei nu papă. Am 204. xxx km. Oricum, mulțumesc de răspuns happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MRBratu):

Eu am condus destule, si Golf, si Leon.
Un 1.6 8v din anii '90 e mult mai placut la condus. 16V-ul asta de la VW e o mortaciune.
Dar daca ar fi sa fac un clasament al celor mai nasoale masini din clasa compacta, Golf mi se pare cu o besina mai sus decat Leon. Iar Octavia mai jos si decat Leon. Ma refer strict la generatia asta din anii 2000.

| Adi88 a răspuns:

Este motorul dp golf 4 1.6 16 V. Este o masina buna, are putere dar papa un 10, 11 % prin oras