| Emir_Emir_2000 a întrebat:

Pot înmatricula o motocicleta daca nu are fiscal si nu a fost niciodată inmatriculata? Nu are nici talon.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Are CIV sau briefuri? Cum ai ajuns in posesia ei?

| Emir_Emir_2000 explică (pentru regis):

Are rarul, itpul dar el a zis ca nu a înmatriculat o niciodată.

| Emir_Emir_2000 explică (pentru regis):

Are rarul si itpul dar a zis ca nu are fiscalul si ca nu a fost niciodată înmatriculat si nici talonul.

| regis a răspuns (pentru Emir_Emir_2000):

Daca are RAR-ul, înseamnă ca are CIV. Faptul ca nu a fost înmatriculata nu e un impediment, orice vehicul are la un moment dat o prima înmatriculare. Este importantă insa proveniența ei, nu mi-ai raspuns daca are briefuri si cum ai ajuns in posesia ei.
Daca vrei sa te ajut, trebuie sa îmi spui ce are, am reținut deja ce nu are.

| Emir_Emir_2000 explică (pentru regis):

Încă nu am intrat in posesia ei, dar as vrea si nu stiu sigur daca e ok pentru ca nu are fiscal si de brief nu am intrebat.

| regis a răspuns (pentru Emir_Emir_2000):

E ok doar daca poți face legatura de la proprietarul din brief (sau daca nu are brief de la reprezentanta care a vandut-o de nouă) si pana la tine.
Legătura se face cu contracte sau facturi, după caz.

| Emir_Emir_2000 explică (pentru regis):

Deci pana la urma cu contractul o înmatriculez?

| regis a răspuns (pentru Emir_Emir_2000):

O inmatriculezi SI cu contractul, nu doar cu contractul. E un dosar întreg de făcut, cel mai bine ar fi sa mergi împreună cu vanzatorul la o firma de intermedieri, care îți poate spune exact ce acte lipsesc ca sa fie totul in regula.
In principiu tu vei avea nevoie nu doar de contractul dintre tine si vânzător, ci si dintre el si proprietarul anterior (in copie), daca acesta apare in brief. Daca nu apare, ai nevoie de toate contractele, de la proprietarul din brief pana la tine.
Pe lângă acestea, mai ai nevoie de briefuri (original) si de CIV (cu cartonaș ITP cu tot).