| anonim_4396 a întrebat:

Daca ieri mi-a expirat itp-ul la masina, iar eu vreau sa-l fac peste 2 saptamani, este vreo problema? Adica o sa iau amenda sau o sa ma coste mai mult inspectia? Aceste doua saptamani nu o sa circul cu masina. Si cand trebuie sa ma programez pentru itp?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi fost bine daca te programai din timp, in asa fel incat sa nu-ti expire ITP inainte de a te duce sa faci altul nou. Te poti programa si de acum.
Poti sta fara ITP, fara nici o sanctiune daca nu circuli, dar acum va trebui sa duci masina pe platforma, daca o sa circuli cu ea amenda va fi mult mai mare, conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.102.(1)Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
1.conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al carui termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat;"
In prezent amenda este de la 1.305 lei la 2.900 lei, poti plati jumatate din minim (652, 50 lei) daca platesti in maximum 15 zile de la procesul-verbal de contraventie.

| Simpatic a răspuns:

Lipsa ITP in opinia mea ar trebui sa fie considerata infractiune si nu contraventie, dar pentru carcotasi este de amenda (contraventie), dar una mare plus ca iti va bloca masina si vei merge pe jos pana acasa, vei lua asa amenda, ti se vor confisca numerele, placutele, esti obligat sa faci apoi ITP.
Daca nu circuli cu masina este ok, dar cum vei ajunge la statia ITP cand vei vrea sa faci ITP-ul? Legal nu ai voie decat pe platforma, altfel este nasol pentru tine si iti spun si de ce...
circuli legal si intra un castravete in tine, ala nu o sa recunosca ca este vinovat si va suna la politie, politia vine si va verifica actele la amandoi, din secunda asta tu din nevinovat devii vinovat, stii precum in piesa aceea VINOVATII FARA VINA!?
Asa ca nu merita riscul, iar ITP-ul se face cu 1-2 zile inainte sa expire cel actual nu dupa ce a expirat cel actual!
Si de ce tot riscul asta pentru 100-150 de lei cat costa un ITP?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca o duci cu platforma la itp si nu circuli cu ea pana atunci nu o sa ai probleme

| RoCkKiD a răspuns:

Amenda e cu mult mai amre ca ITPul + ca parca ramai fara talon si numere.

Iti sugerez sa o tii in parcare pana esti programat la ITP pentru ca daca te opreste politia o sa doara.

Ideal e sa te programezi din timp incat sa nu expire.

| Goldenbulle7 a răspuns:

Daca nu circuli cu masina, cel mult o sa comenteze inspectorul. Asa am patit si eu. Masina a stat in service pana dupa 2 saptamani de la expirarea itp-ului, a comentat putin inspectorul si asta a fost.

| AtanasieStefan a răspuns:

Mai pot circula 7zile pi na iau pensia?