| Anonimul151 a întrebat:

Repun intrebarea: Renault Kadjar este o mașină bună pentru începători? Sau este prea puternica? Câți CP are? Consumă mult? (Cutie de viteze automata). Bănuiesc ca anul fabricației poate fi chiar și 2017 nu?
Sau

Renault megane (2012), 1.5 DCI este mai ok? Pentru începători? Exista varianta și cu cutie de viteze automata? Câți cai putere are?

Care masina dintre cele două este mai ok pentru începători și de ce? Care consumă mai puțin? La ce preț aș găsi mașinile astea secound hand? Dar dacă ar fi sa iau una dintre ele de la un parc auto ce aduc mașini la comanda, la ce preț ar fi?

În general masinile renaut sunt ok pentru începători?

Voi ce ați alege dacă ați fi începători daca ar fi sa alegeți intre acestea două?
Renault kadjar sau renault megane?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pe scurt da, Renault este o marca buna
Este de luat in calcul si acest 1.5 diesel pentru ca este fiabila, a fost si pe logan, toti taximetristii adora acel motor happy
Dar...eu nu recomand diesel pentru oras pe distante scurte! taxiurile sunt altceva!
Recomand un motor pe benzina aspirat, este cel mai ok si mult mai putin stricacios decat un diesel "forjat", care are sute de mii de km reali!
Masina iti poti lua in primul rand in functie de buget
2 masini vandute,fiind acelasi model, nu sunt totdeauna acelasi lucru, pot avea alte optiuni si pot fi in stare mecanica, estetica etc diferite, diferite din punct de vedere al intretinerii lor!
De aceea as alege o masina mai noua de 2012, acum suntem in 2024!
Prima data bugetul si apoi vezi ce an si ce dotari si ce marca iti poti permite

Cele 2 modele expuse de tine nu sunt atat de puternice, nu sunt masini sport sau bolizi, sunt masini ok si pentru incepatori dar si pentru oamenii cu permis de ani de zile, nu este o regula!
Daca ar fi strict dupa mine as alege o masina din categoria hatch, sau sedan si nu SUV, ca incepator, dar este doar opinia mea, si ea vine raportat la anumite situatii cu parcarile din orase si mai ales fata de unele stradute foarte inguste, ocupate de masini etc
Deci intelept din punctul meu de vedere este o masina cu care te poti strecura mai usor, nu o balena cum vad la unii incepatori gen Audi A7!
Renault este ce trebuie!
Am avut 2 masini noi de la ei in familie, niciuna cu probleme, 2 pe benzina happy!

In ceea ce priveste masinile second-hand numai are rost sa zic cliseul cu este loterie, se stie acest lucru!

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Am înțeles mulțumesc pentru răspuns și recomandări.

Momentan nu am început să fac școala de șoferi, doar mă documentez ce mașină ar fi ok. Mai am anumite "preferințe", aproximative ca renaut kadjar. Dar, voi vedea în acel moment ce voi alege.

Bineînțeles, ma voi mai documenta, și voi mai cere păreri. Pentru că contează și părerile altora care sunt mai "experimentați" ca mine când vine vorba de mașini, în general despre subiectul asta.

M am orientat către un suv, deoarece chestia este că sunt destul de înalt ( am peste 1.90 ). Și nu aș vrea să am probleme de genul să nu încap sau ceva de genul. Știu ca pare ciudat ca zic asta., dar sincer să fiu mă gândesc și la asta.

Și știu ca e mai greu sa conduci o astfel de mașină fiind puțin mai înaltă. Și ca ar fi potrivită una mai mica...

În ceea ce privește mașinile secound hand, da știu ca e un risc și ca va trebui sa merg sa vad mașina cu cineva care se pricepe și eventual cu un mecanic. Pe langa, bineînțeles și verificarea pe car vertical contează.

Chestia este ca dacă aș găsi la un preț ok, aș lua-o de la un parc auto. Unde primesc și garanție, factura acte etc. Dar nu astea contează. Contează sa meargă.

Anul asta voi da de permis dacă reușesc, nu știu dacă îmi voi cumpăra anul asta și mașina, dar îmi doresc. Dar vedem...

Nu îmi doresc nici o mașină foarte veche, 2005 de ex, sau alt an de genul. Sa zicem ca 2012, 2013 ar merge. Dar tot mi se par vechi, și cam aș risca.

Pana în momentul de față am aproape 6000 euro ca buget... Știu ca nu e exagerat de mare. Dar. pana ce o voi cumpăra, mai o să crească și bugetul. Deși nu aș vrea să dau foarte mult pe prima mașină.

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimul151):

Cu placere!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Renault Kadjar nu este cine stie ce bolid, e o masina oarecare, si poate fi condusa de catre cineva fara experienta.
Dar daca vorbim de prima experienta la volan, mai potrivita ar fi o masina ieftina, cu piese foarte ieftine, si cutie manuala (ca sa inveti sa conduci).
Una din 2017 si cutie automata nu te va invata nimic, si cel mai probabil vei strica piese destul de scumpe de pe ea, fie ca vorbim de articulatii pe care le vei "omori" in gropi, sau elemente de caroserie.
Iar daca nu te inveti cu ambreiajul in primii 2 ani de condus, nu prea mai ai sanse pe viitor, si vei arata ca Jean de la Craiova cand vei primi o masina random de la locul de munca sau de la service, ca sa rezolvi niste treburi. Deci degeaba ai avea permis, daca n-ai putea sa conduci 80% din parcul auto estic.
Un Logan de 2000 de euro te-ar invata tot ceea ce ar trebui sa stii ca incepator, iar pe deasupra ar fi si o masina extrem de practica, utila atat in oras cat si pe la mamaie la tara. Sau un Sandero, ori Renault Clio. Megane e destul de complicat si are ceva unghiuri moarte, deranjante pentru incepatori.

| Anonimul151 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am înțeles. Mulțumesc pentru răspuns. Chestia este că nu aș cumpăra nici o mașină de ex sun 2012, 2010. Pentru că suntem în 2024, și are o vechime... Și dacă de ex mașina e din 2005, va fi de o vârstă cu mine... Ceea ce pentru o mașină este destul de mult. E un risc și ca să se strice, și multe altele.

M am documentat destul de mult în ceea ce privește daciile. Logan da, știu e o mașină potrivita pentru începători dar depinde și din ce an.

Daciile sunt periculoase cand vine vorba de accidente. Sunt destul de "slabe" în caroserie decât alte mașini. Adevărul e ca toate mașinile sunt periculoase, dar...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Anonimul151):

Da, Dacia este 0 in caz de accidente grave.
Dar o masina din 2005 poate fi chiar mai fiabila decat una SH din 2015. Pentru ca un om normal nu isi vinde masina din 2015, mai ales daca are putini kilometri. Se vand masinile din 2015 care au fost pe la firme, sau care au ajuns la un rulaj foarte mare sau au suferit un accident destul de grav. Altfel sunt tinute in continuare de primul proprietar.