| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani, 1.70 m inaltime si as dori sa stiu parerea voastra.Nu ma pot decide dintre yamaha yzf r125(care imi place mai mult)si honda cbr 125.Ma puteti lamuri cu actele de 49 cc cu toate ca moto are 125 cc si 15 cai putere? Daca ma prinde politistu isi poate da sema ca moto are 125 cc?,imi va confisca actele?,imi va face dosar penal?, am auzit ca poate verifica cc-ul cu ajutorul seriei de pe cadru e adevarat?, se poate dovedi? Apropo as dori sa mai stiu si ce categorie imi trebuie pentru a conduce un 125 (pentru ca doar moto yamaha yzf r 125 are acte de 49, honda nu). Este cineva care lucreaza in politie? care imi poate spunea prope sigur daca de la anul voi avea nevoie de carnet pentru vehicule de 49 cc.Multumesc anticipat va rog pareri+argumente, astept raspunsurile voastre.

Răspuns Câştigător
| KaPy2 a răspuns:

Eu as alege hondawinking
Politia normala nu dar este un fel de "politie" mai speciala iti pune ceva pe toba si til accelereaza si vede de cati cc ai tu motorulwinking
pentru a conduce un m otor de 125 iti trebuie a1
De la anul se baga a1 pentru orce moped si la piaggio si trebuie a1 funda?

| SoundTHeWave a răspuns (pentru KaPy2):

Ms mult pentru specificati poti da si niste argumente dc honda? Ai avut? Si inca cv de al anul voi mai putea conduce un 125 la 16 ani. Astept multumesc anticipat.Astept si alte raspunsuri.

| KaPy2 a răspuns (pentru SoundTHeWave):

Imi place mie mai mult honda si nu, nu am avut de la anul se baga a1 ca sa iei a1 iti trebuie 18 ani straight face

8 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Ai primit un răspuns idiot și greșit. În ianuarie 2013 se vor introduce categoriile am (mopede) și a2 și subcategoria a1 va deveni categorie. Pentru am și a1, ca și până acum, o să trebuiască să ai 16 ani.

| SoundTHeWave a răspuns (pentru Laura):

Multumesc mult, Laura scuze ca nu ti-am dat tie panglica dar el a raspuns primul si eram nerabdator, raspunsul tau este destul de clar si totusi nu am inteles un lucru, moped (49cc sau 125 cc?), voi mai putea conduce un 125 la 16. Te rog raspunde-mi vrea sa stiu daca mai imi cumpar moto sau nu.Multumesc anticipat.

| Laura a răspuns (pentru SoundTHeWave):

Nu vreau panglica/funda, doar îți ziceam să n-asculți de răspunsul ăla. Mopedele reprezintă ce e până în 50cc și pentru motociclete până în 125cc îți trebuie a1. Da, vei putea să mai conduci un 125 la 16 ani.

| SoundTHeWave a răspuns (pentru Laura):

Multumesc pentru informatii, chiar mi-ai fost de ajutor dar daca te pricepi atat de bine, mai am o intrebare daca nu te superi.O moto care are un pret bun si chiar imi place are acte de 49cc cu toate ca ea a venit din fabrica 125 cc(yamaha yzf r125),dar nu are carte de identitate, are decat talon (in care scrie ca e de 49, dar daca de exemplu actele nu sunt pe numele proprietarului actual eu pot dovedi ca nu am furat-o facand un act de vanzare cumparare cu proprietarul care o detine acum?). Daca ma prinde politia pe strada si sa zicem ca serile de la cadru motor si toate alea coincid, ma pot acuza de cv? Daca intr-un fel imi descopera ca eu nu am 49 ci 125, imi fac dosar penal?(pot evita asta daca pledez :spunand ca asa am cumparat-o crezand ca este de 49), imi confisca actele? Astept raspunsul tau, daca nu te-am deranjat prea mult. Multumesc anticipat.

| Laura a răspuns (pentru SoundTHeWave):

Nu mă pricep atât de bine, că și eu tot 15 ani am și vreau curând să iau a1. Nu știu care sunt care sunt sancțiunile dar nu te sfătuiesc să conduci ceva pentru care n-ai permis. Mai ales că ești începător. Poți intra ușor în probleme, oricât de bine și precaut ai conduce. Plus că din 2013 chiar dacă o să-i păcălești pe polițiști că-i de 50 și nu de 125, o să ai nevoie de am. Mai bine ia a1 și scapi de griji. Dacă vrei să știi ce sancțiuni există totuși poți să îl întrebi pe @Ioandelasal.

| SoundTHeWave a răspuns (pentru Laura):

Multumesc pentru tot, mi-ai fost de mare ajutor, apreciez scrisul tau normal fara caractere de genu[laughing], o sa mai caut raspunsuri oricum, multumesc pentru tot.