| Holy97 a întrebat:

Salut. Am avut un accident cu bicicleta si roata din fata s-a strambat. Este pe 28 (asa scrie pe anvelopa) cred ca e ok. Intrebare e urmatoarea. Este ok orice roata pe 28 daca cumpar? Adica se va potrivi sau o sa am probleme.

4 răspunsuri:
| denisTiky a răspuns:

Trebuie sa vezi sistemul de prindere a rotii la furca. De obicei sunt doua tipuri de prindere, fie quick relase fie un sistem fix cu un ax pe care vin prinse doua piulite. Poti cauta pe net poze cu sistemul quick relase si iti vei da seama singur daca ai si tu la bicicelta ta la fel. Tu in mod normal trebuie sa schimbi doar janta bicicletei si eventual cauciucul daca acesta nu mai e bun sau s-a rupt, iar apoi sistemul de prindere il vei folosi tot pe acesta pe care il ai acum. Iti sugerez totusi sa mergi si tu la un mecanic de biciclete sau macar la cineva care are minimul de cunostinte necesare sa schimbe roata daca tu nu te pricepi.

| denisTiky a răspuns:

Roata pe 28 nu prea am auzit, poate 27.5 sau 29. Insa daca tu asa zici ca scrie pe cauciuc, inseamna ca daca iei alta roata pe aceeasi dimensiune trebuie sa potriveasca fara probleme

| anonim_4396 a răspuns (pentru denisTiky):

Mare grai ești tu. Nu ai auzit de roti de 28, când exista și roti de 26 inch. Chiar si roțile de 24 pentru copii. Pentru cultura ta, rotile de 28 găsești mai mult pe bicicletele de trekking spre exemplu. Mai documentează-te. Iar la câte aberații ai scris mai sus, dar nu ai recomandat ca persoana poate merge la service pentru a se asigura ca roata necesita și înlocuită. O roata descentrată poate fi centrată la loc, doar un mecanic poate spune ce și cum.

Iar pentru interlocutor, îți recomand sa mergi la mecanic si doar el va spune dacă roata trebuie înlocuită sau poate fi centrată la loc. Te poți uita si tu, spre exemplu, sa vezi dacă janta are crăpături mai ales în zona spițelor. Am pățit același lucru ca tine, am căzut cu bicicleta, am strâmbat roata din spate si am crezut ca se poate centra la loc. Insa la service mi-a zis ca janta era crăpată ( mi-a arătat, eu nu observasem ). O roata completa sa știi ca nu e nici chiar ieftină. O roata spate completă de 27, 5 m-a costat 365 lei. Sunt și chilipiruri ieftine, dar eu ți-as recomanda jante cu perete dublu. Iar ce tine de compatibilitate, depinde si de sistemul de frânare ( v-brake sau disc). Nu te mai lua după ce îți spune "expertul" de mai sus. Mergi direct la mecanic și acolo spune dacă trebuie doar centrată sau înlocuită roata cu totul.

| Mitzupitzu a răspuns:

Poti pune si o roata mai mica sa-ti dea senzatia ca esti pe o bicicleta de concurs!