| sorin2407 a întrebat:

Am cumparat o masina care este deja inscrisa in RO si vreau sa o trec pe numele meu. La dosarul cu acte am nevoie de o asigurare noua chiar daca am una deja valabila?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai o asigurare RCA valabila nu ai nevoie de alta asigurare, pana la expirarea celei actuale.

| suntserios a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cand transcrii masina e nevoie de asigurare pe numele noului proprietar... nu conteaza cat mai e valabila cea veche

| Ioandelasal a răspuns (pentru suntserios):

Din ce a scris am inteles ca sorin2407 are asigurarea pe numele lui.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa faci asigurare RCA pe numele tau, in vederea inmatricularii.
Vechea asigurare nu mai e valabila in momentul in care radiezi masina de pe numele fostului proprietar, iar fostul proprietar poate depune o cerere de restituire a o parte din banii dati pe polita, daca nu s-au achitat pagube din polita respectiva.

| WhOo a răspuns:

O poti pastra pe aceea pana expira happy