| AlexCraioveanu28 a întrebat:

Ce se intampla daca nu trec masina pe numele meu? am cumparat o masina inscrisa ro desi nu are taxa de trimbru si eu nu vreau sa o platesc asa ca nu o pot trece pe numele meu? ce se intampla din moment ce itp e valabil 2015 masina e pe numele meu la fisc si am asigurare? pot pati ceva daca ma opreste politia? am toate actele masini talonu certificatu etc pe numele fostului proprietar...

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate intampla ca fostul proprietar sa o radieze si dupa aceea, daca te prinde politia, te-ai facut cu dosar penal, citez:
"ART.85. (1) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neinmatriculat sau neinregistrat, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani."
In acest caz iti va fi anulat si permisul de conducere.

| AlexCraioveanu28 explică (pentru Ioandelasal):

Pai dar cum o poate radia daca fostul proprietar nu mai are actele masina toate sunt la mine? Nu cred ca este posibil

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexCraioveanu28):

Merge cu contractul de vanzare-cumparare si dovedeste ca a vandut-o.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Ca sa circuli legal cu o masina straina,trebuie sa aiba actele ei, taxele platite la zi de proprietar, dar asigurarea si permisul trebuie sa fie pe numele tau. Daca nu e platita o taxa de catre proprietar si o conduci tu, atunci se considera ca ai condus o masina care nu circula legal si platesti amenda, trebuie sa dai datele proprietarului si acesta este avertizat ori amendat ca a instrainat spre conducere o masina care nu poate circula.

| catablondu a răspuns:

Depinde ce se intampla. In caz de vreun accident puteti fi trasi la raspundere amandoi pentru ca nu ati actualizat actele. Chiar si la un control de rutina poti avea mici problem, atata timp cat nu ai un act la mana ca aceasta masina iti apartine.