| Dany012 a întrebat:

Salut, am cumparat o masina pe numele meu si vreau sa o inmatriculez pe numele altcuiva. Intrebarea mea este: daca o inmatriculez pe numele altcuiva, eu voi ramane proprietarul sau persoana respectiva? ( ma intereseaza pentru asigurare)

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-o poti inmatricula pe numele altuia, deoarece acela nu are drept de proprietate asupra masinii.
In schimb o poti inmatricula pe numele tau si sa treci si persoana respectiva pe certificatul de inmatriculare.

| Dany012 explică (pentru Ioandelasal):

Iar asigurarea o pot face doar pe numele celuilalt proprietar sau?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dany012):

Asigurarea nu o poate face acum cealalta persoana trecuta pe certificatul de inmatriculare, deoarece la inmatriculare trebuie sa fie deja facuta. Abia dupa inmatriculare poate face asigurarea si cealalta persoana.
Faci prima asigurare pe o luna, inmatriculezi masina si apoi va face celalalt asigurarea.

| Dany012 explică (pentru Ioandelasal):

Asta am si facut, am o asigurare valabila pe o luna. Dupa ce trec si cealaltă persoana pe certificatul de înmatriculare, pot face asigurare doar pe numele ei? Adica sa nu trebuiasca sa fac si pe numele meu

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dany012):

Nu tu faci asigurarea pe numele ei, persoana respectiva o face.

| Dany012 explică (pentru Ioandelasal):

Si in caz de un accident, care ma include pe mine, asigurarea este valabila (daca este pe numele celeilalte persoane)?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dany012):

Da, este valabila.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logica ca persoana pe numele careia o inmatriculezi va fi.proprietar pentru ca va trebui sa o vinzi respectivului pentru ca fara un act prin care sa dovedeasca dreptul de proprietate nu va putea inscrie.masina

| olteanu0127 a răspuns:

O poti inmatricula pe numele altcuiva dar acea persoana va fi proprietar, un sfat - daca ai pana in 30 de ani inmatriculeaza masina pe numele mamei -tatalui -bunicului etc si vei avea o asigurare destul de mica in comparatie cu o asigurare facuta pe numele tau.iti spun din proprie experienta.te salut