| Georgiana1620 a întrebat:

Salut. Am cumparat o masina recent si datorita căldurii excesive a inceput sa degaje un miros urat inauntru, asemanator cu cel al tutunului(posibil sa fi fost fumator fostul proprietar). Întrebarea este: Cum scot mirosul din masina? Este buna varianta cu otetul fiert intr-o oala si pus peste noapte in masina?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

De unde vine mirosul e impregnat in masina sau vine de la gurile de ventilatie ale AC-ului?
Daca e impregnat in masina cel mai bine e sa apelezi la un detailer profesionist ce foloseste un aspirator cu injectie extractie, va curata astfel bine banchetele.
Daca vine mirosul din gurile de ventilatie ale AC-ului atunci folosesti un spray cu spuma cu furtunas -se baga in gurile de aerisire si se apasa pe spray, scrie pe ele cum se foloseste si se gasesc la magazinele de piese auto sau in supermarketuri sau online, eu recomand solutia de la K2 se numeste Klima Doctor parca modelul.
Dupa ce s-a facut dezinfectarea asta cu spuma te duci cu masina la un service sau persoana fizica ce detine un aparat auto cu ozon si faci ozonificare, aceasta procedura distruge bacteriile si neutralizeaza chimic mirosurile -valabil si pentru interirorul tau care e impregnat cu fum de tigara.

| Georgiana1620 explică (pentru Simpatic):

Cu fum de tigara e impregnat.

1 răspuns: