| LAUFtww a întrebat:

Salut, am cumpărat recent o mașină și am facut C/V, dar nu am primit fiscal și persoana de la care am cumpărat masina nu a scos-o din evidență la fisc, intrebarea mea este cum pot sa o trec în evidență pe mine fără el(ca este plecat din țară și eu trebuie sa plec din tara luna aceasta cu mașina și mai sunt câteva zile până trec cele 30 de zile în care o pot trece pe mine in evidență, proprietar sunt doar eu in C/V nu si in talon, pot trece vama)?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Deocamdată, nu prea poți. Dacă nu vrea să iți dea fiscalul, poți anula vânzarea, returnezi actele și mașina și-i ceri banii.
Unde găsiți numa' d-ăștia neserioși?!?

| LAUFtww explică (pentru mihai69):

Mersi mult, era o cunoștință. Dar vad ca ăștia dau tepe

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau, dar nu poti trece vama cu masina neinregistrata, iar fara fiscal nu ai cum.
Inainte sa cumperi ceva te interesezi ce anume ai nevoie ca tranzactia sa fie legala, fiindca certificatul fiscal este unul din actele vitale la cumpararea unei masini, fara de care nu se poate legaliza vanzarea si nici trece pe numele noului propietar.
Cauta-l pe vanzatorul neserios sa-ti dea imediat fiscalul, sa poti finaliza actele.