| redtape a întrebat:

Salut, am facut un mic accident de curand si a ramas sa dau asigurarea, masina este pe numele tatalui meu si intrebarea este daca asigurarea va creste pentru toate masinile pe care le detine sau doar cea implicata. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Va creste pentru toate masinile pe care le detine pe numele sau, pentru ca va creste indicele BONUS-MALUS
Insa punctele acestea "rele" nu sunt pe viata, adica daca o perioada de 12 luni nu mai faci tu sau tatal niciun accident din vina ta/voastra atunci creste si clasa "buna" a RCA-ului.

Clasa BUNA = BONUS
clasa REA= MALUS

exista si o exceptie de la regula si anume daca tatal tau este persoana juridica si masinile sunt inregistrate astfel, ne spune pe net :

Transferul clasei bonus malus este posibilă doar pentru persoane juridice și în conformitate cu Norma ASF nr. 20/2017. Astfel, dacă o persoană juridică are mai multe autoturisme, sistemul bonus malus se aplică separat pentru fiecare în parte.

Iar referitor la ce ai intrebat tu ai si aici raspuns:

Ca persoană fizică deținătoare a mai multor mașini, ai același bonus malus pentru toate. Datorită legislației în vigoare, la reînnoirea asigurării RCA, vei fi încadrat în cea mai favorabilă clasă, potrivit istoricului în trafic.

| redtape explică (pentru Simpatic):

Acum clasa e B5, din ce am citit va scadea la B3, dar pe langa asta vor fi si alte costuri in plus?

| Simpatic a răspuns (pentru redtape):

Nu vor fi alte costuri, va mai creste putin asigurarea pe 1 an de zile de exemplu (nu am idee exact cu cat), dar nimic de speriat adica nu se dubleaza!
Si nu vad de ce ar fi o problema pentru tine sau tatal tau, cu totii am mai gresit cand am fost incepatori!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Va creste pentru toate.

Ps. Sa nu accepți sfaturile date de unii cu înțeles și dat banii, ai nevoie de autorizație pentru reparatii și tu și el și cine știe ce ii mai trece lui prin cap dacă nu există un act oficial.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Creste pe toate masinile lui.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa-i spuna cineva lui Kovacs ca promoveaza o procedura ilegala, care se lasa cu suspendarea permisului si chiar dosare penale.
Accidentele trebuie declarate.

| KovacsB a răspuns:

Daca dauna nu este mare merge sa te intelegi cu pagubitul.
Adica daca este pana in 400-500 lei.
In timp suma platita in plus va fi destul de mare daca are mai multe masini.

| norisorulpufos a răspuns:

Dacă e paguba mică mai bine te înțelegi cu cel pe care l-ai lovit și plătești reparația mașinii lui