| Decurebile a întrebat:

Salut, am o problemă la un golf 4 1.6 16v, mi s-a rupt distribuția in mers, doar 6 supape îndoite, am facut-o si a mers, probelma e ca de cand am reparat-o mașină trepidează foarte rau la relanti, consumul ii variaza 0.6, 0.7, 0.8, 0.9, nu poate fi de la suporții motorului deoarece acum 2 zile a mers mașina impecabil, nu mai tremura la relanti, consumul era 0.6 0.7

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Aș zice că "meșterul" nu ți-a aliniat corect distribuția

| Decurebile explică (pentru sierra1):

Daca nu era aliniata bine nu trebuia sa nu pornească?

| sierra1 a răspuns (pentru Decurebile):

Dă tu altă explicație!

| Decurebile explică (pentru sierra1):

Ma gândesc la injectoare

| badpanda a răspuns:

Eu cred ca au fost 8 supape indoite.
Cum naiba sa fie doar 6?
Ai un cilindru mai de treaba care nu indoaie supape?

| Decurebile explică (pentru badpanda):

Am fost cu el cand le-a schimbat, doar 6 au fost îndoite, am si poza dar trebuie sa o caut mult

| badpanda a răspuns (pentru Decurebile):

Trebuiau schimbate toate, stiu pe cineva care a crezut ca are doar doua supape indoite si de fapt erau toate 8.Nu se vede cu ochiul liber. Ochiul nu sesizeza o deformare de cateva sutimi.Dar este suficient ca sa scape presiune si sa intrerupa.
Fa un test de compresie sa vezi ca nu ai compresie pe cilindrul cu alea doua care au "scapat".

| Decurebile explică (pentru badpanda):

Pot verifica cu vcds? Am dat sa caute erori si nu găsește, sau trebuie dus iar la mecanic?

| badpanda a răspuns (pentru Decurebile):

La alt mecanic