| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Am o problema, n-am mai folosit masina de o săptămână și mi-a murit bateria de tot iar masina este încuiată automat și faptul ca am rămas fără baterie nu se deschide automat nici masina. Am încercat sa deschide ușa de la șofer cu cheia dar nu merge. Ce sa fac cum deschide masina?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca usa de la sofer are butuc sa deschizi, pe acolo se deschide cu cheia cu lama de la cheie.

Ai incercat si nu se deschide, banui ca nu stii cum sa descui o prapadita de usa la o masina, alta explicatie nu-i.

Pe acolo trebuie sa descui, alta optiune nu ai, fara sa faci daune.Ar mai fi o solutie, daca ai cheie si nu te pricepi sa descui usa aia, suna pe cei care se ocupa cu asa ceva, sunt firme care vin si contra cost iti deschid usa la masina si daca nu ai cheie, dar depinde si ce masina ai, nu toate masinile pot fi descuiata, chair de firme de astea specializate.

Cauti firma care se ocuoa pe net in orasul unde locuiesti tu, suni, le spui ce problema ai, aia or sa te intrebe ce masina ai, le spui si afli daca pot sa te rezolve sau nu.

Alta posibilitate, ar fi sa ajungi la baterie, dar depinde unde este pusa, daca e in fata slabe sanse sa descui capota, daca e in spate, atunci e mai simplu, spargi un stop, ala nu costa multi bani, bagi mina si tragi de firul ala ce deschide portbagajul, dar trebuie sa stii unde este ala localizat, la mijloc, intr-o parte, sa nu spargi un stop in stinga si ala sa fei in dreapta, ca nu ai cum ajunge la acel tringhi fluorescent in intuneric de care tragi si decui portabagajul din interior.

Alta optiune ests sa spari un geam, dar ala te va costa mult mai mult decat costa un stop.
Cum am spus depinde ce masina ai, unde este bataria instalata, poti suna sa vina baietii cu scule sa o deschida sau poti sparge tu ceva si sa intri.

| Wordofthat999999 explică (pentru relian):

Nu este ca nu știu chiar nu se deschide cu cheia și nu știu de ce. Bateria este în fata și eu am un Peugeot 207 și nu știu cum sa fac.

| relian a răspuns (pentru Xox0):

laughing aia da, masina adevarata nu orice, Peugeot exact ce cauta omu nostru

| relian a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Tu singura nu poti sa rezolvi, dac a usa sau cheia ce o ai nu descuie, e ceva in neregula cu cheia sau cu usa aia.
Sau daca a plouat si a inghetat, la fel nu descuie, trebuie sa dai cu apa calda acolo la butuc, dupa sa bagi cheia si sa descui.

pe viitor daca nu ai nimic in masina, nu o mai incuia, nu tio ia nimeni, ori nu are ceti lua din masina.

Sa nu spui ca masina e patrcata la tien acasa, ai incuiato si acolol de parca ar fi seif laughing
Nu cred ca te poate rezolva cineva pe aici.Bateria aia, na murit ea asa instantaneu, sigur da semne de ceva vreme, ar fi trebuit sa o schimbi demult.

| carevaescu a răspuns (pentru Xox0):

laughing tare

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Insista usor cu cheia la sofer.
Din cauza ca nu s-a folosit cheia cu anii, s-a gripat mecanismul. Cu un spray special de yale, si miscari usoare in stanga si in dreapta, ar trebui sa mearga, pana la urma.

| carevaescu a răspuns:

Depinde unde te afli. Daca ești într-un oras mare/maricel, posibil sa gasesti o companie sau un baiat care sa vină la tine acasa sa-ti schimbe bateria (in București sigur sunt). La telefon explica-i situatia si asigura-te ca te poate ajuta.

Răspuns utilizator avertizat