| Alexxxxx131 a întrebat:

Salut...am picat examenul auto cu peste 100 de puncte..sincer sunt dezamăgit de mine. ..si poate nu e facut pentru mine carnetul..mai are rost?
Nu cred ca a mai picat nimeni cu peste 100 de puncte

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Ce de întrebări despre școala de șoferi!
Alex, e foarte bine că ai picat, bucură-te. Era un dezastru dacă examinatorul era indulgent și te trecea, nu?
Vina nu este a ta, este a instructorului. El în primul rând trebuia să vadă că nu ești pregătit de examen și să nu aprobe dosarul.
Dacă cumva în timpul școlii te-ai descurcat bine, atunci e doar o chestiune emoțională. Învață o tehnică de respirat sau bate un sac de box înainte de examen.
Dacă în schimb și la școală ești tot la -100 de puncte, ai putea cere să schimbi instructorul. E inadmisibil să te trimită la examen nepregătit.
Cât despre abilitatea sau inabilitatea ta, nu știu ce să zic. Eu unul sunt un șofer prost și știu asta. Am fost si șofer pe TIR și am făcut belele. Wow, neașteptat, știu. laughing
Cu mașina mică mă descurc. Cert e că te descurci tot mai bine cu cât conduci și vrei să fii un șofer mai bun. Dar și eu am căzut la primul examen, și aveam un instructor care îmi repeta că "mă grăbesc". Eu mergeam cu 15km/h și idiotul îmi spunea tot că mă grăbesc.
În ședința extra pe care am facut-o înainte de al doilea examen, am ocolit un câine. Și retardul zice "vezi? Te grăbești!". Aveam 10 km/h. Îmi venea să-l dau afară din mașină să-l muște câinele.
Mi-am dat seama ce greșeam de fapt și ce voia să spună creier de balegă: mă grăbeam în luarea deciziilor și în a reacționa la condițiile de drum fără să mă asigur în prealabil că manevrele pe care urma să le fac pot fi executate în siguranță.
Exemplu: când am ocolit câinele, am redus la 10km/h, și am ocolit câinele pe banda cealaltă, apoi imediat am revenit pe banda mea. Din față, venea o mașină. Am apreciat că am timp să ocolesc câinele, înainte să vină mașina, dar nu am luat în calcul:
1. Semnalizare de la 50 de metri
2. Linia continuă de pe asfalt
3. Dacă aveam să speriu câinele și să îl calc?
4. Dacă aceam să speriu șoferul mașinii din față?
5. Dacă dădea vreunul să ma depășească fix atunci? Nu m-am asigurat în oglinzi.
6. Dacă aveam să ma izbesc totuși în ăla din față?
Câte lucruri îmi puteau fi explicate! Da, evidente, dar nu oentru mintea mea proastă.

| iKireS a răspuns:

Daca iti place sa conduci si te vezi sofer pe viitor atunci merita sa incerci, daca stii ca nu te pasioneaza atunci nu are rost.

| Maet6313 a răspuns:

La scoala de soferi/examne auto se tine cont de 1000 de reguli pe care in realitate in tarfic nici politistii nu le respecta. Stai linistit, is destui care conduc praf si totusi au carnet. Mai incearca